İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, enflasyonda artış eğiliminde bir yavaşlama olduğunu fakat yakın dönemde ciddi anlamda aşağıya doğru bir yönelişin beklenmemesi gerektiğini söyleyerek yılsonu enflasyon tahmininin yüzde10,5 olduğunu belirtti.

Mayıs ayı enflasyon rakamları dün açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mayıs’ta yüzde 0.45, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.52 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11.72 , Yurtİçi Üretici fiyatlarında ise yüzde 15.26 oldu.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın,açıklanan enflasyon rakamlarını yorumladı. Mayıs ayında, Nisan ayına göre enflasyonda gerileme beklendiğini söyleyen Prof. Dr. Alçın, “Artış eğiliminde bir yavaşlama var.

Mayıs ayında tüketici fiyatlarına dönük aylık artış beklentisi binde 35 (yüzde 0.35)civarındaydıoysa gerçekleşen binde 45(yüzde 0.45)oldu. Yani beklentinin hafif üzerinde bir artış var. Genel olarak Nisan ayına göre enflasyon rakamlarında gerileme bekleniyordu. Böyle bir gerileme yaşandı.

Nisan ayında yıllık bazda yüzde 11,87 olan enflasyon Mayıs ayında yıllık bazda düşündüğümüzde yüzde 11,72’ye düşmüş oldu. Artış eğiliminde bir yavaşlama var. Dolayısıyla zirveden bir dönüş var. Yılsonu enflasyon tahminin 10,5 olacağı yönünde” dedi.