29 Ağustos’ta dünya çapında sokak basketbolcularının katılımıyla İstanbul’da yapılacak dünya finalleri öncesinde Türkiye elemeleri için geri sayım başladı. 2 Ağustos’ta Bursa’da başlayacak elemeler 16 Ağustos’ta İstanbul’da tamamlanacak.

Elemelerin şampiyonu olan kadın ve erkek basketbolcular King of the Rock ve Queen of the Rock unvanını alabilmek için 29 Ağustos’ta dünya finalinde kozlarını paylaşacak.
2010 yılından beri düzenlenen Red Bull King of the Rock sokak basketbolu turnuvası, bu yıl tüm dünyadan iddialı sokak basketbolcularını İstanbul’da buluşturacak. 2011’den beri Türkiye’de de elemeleri düzenlenen Red Bull King of the Rock’ta İstanbul ilk kez bu yıl 29 Ağustos’ta finallere ev sahipliği yapacak.
Red Bull King of the Rock’te 2014’ün şampiyonu olan Türk sokak basketbolcusu Kıvanç Dinler, bu seneki şampiyonayı İstanbul’a getirdi. İstanbul’daki finallerine giden yolda Ağustos ayı boyunca dört ilde Türkiye elemeleri yapılacak. Türkiye’nin en iyi erkek ve kadın sokak basketbolcularını belirleyecek turnuva için kayıtlar başladı. 2 Ağustos’ta Bursa Kent Meydanı’nda başlayacak elemeler 8 Ağustos’ta İzmir Bostanlı Sahili’nde, 15 Ağustos’ta Ankara Anıtpark’ta ve 16 Ağustos’ta İstanbul Caddebostan’da yapılacak. İstanbul’un ev sahipliği avantajıyla bu dört ilde elemeleri kazanan kadın ve erkek toplam 8 basketbolcu, İstanbul’daki dünya finallerine doğrudan katılma hakkı kazanacak.
Güçlü olan ayakta kalır
15 ile 35 yaş arası kadın ve erkeklerin katılabileceği turnuva, eleme usulüyle yapılıyor. Sertlik ve çabukluğun ön planda olduğu teke tek sokak basketbolu tek potalı olarak oynanıyor. Sporcular 5 dakika boyunca 15 saniyelik hücum süreleriyle potayı zorluyor. Her sayıdan sonra top rakibe geçiyor. Katılımcılar 5 faul yaptıkları an otomatik olarak eleniyorlar. Beraberlik durumunda iki dakikalık birinci uzatma ve bir dakikalık ikinci uzatma oynanıyor. Skorun 11-0 olması durumunda ise süre tamamlanmasa bile önde olan taraf maçı kazanmış sayılıyor. Mücadeleler sonunda sadece birer kişi kral ve kraliçe tacını giyerek King of the Rock ve Queen of the Rock unvanıyla büyük ödüle uzanıyor.
Etkinlikle ilgili detaylara www.redbull.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.