Ankara’nın tahıl ambarı konumunda bulunan Polatlı ilçesinde 24 Nisan tarihinde meydana gelen soğuk hava, tüm yurtta olduğu gibi Polatlı’da şeker pancarı ekim alanlarını olumsuz etkiledi. Üreticiler, Mart ayında ekim yaptıkları pancar tarlalarını ikinci bir masrafla yeniden ekiyorlar

Metin ÖZDEMİR/POLATLI(Ankara), – Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu ve Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu, başkentin en büyük şeker pancarı üretim merkezi olan Polatlı’da pancar ekili arazilerin yüzde 50 oranında yeniden ekildiğini açıkladılar.Başkent Ankara’nın en büyük Şeker Pancarı Üretim Merkezi olan Polatlı ilçesinde üreticiler tarlalarını ikinci kez ekiyorlar. Geçtiğimiz Mart ayında ilçede yaklaşık 50 bin dekarlık alanda şeker pancarı ekimi yapıldı. Ancak 24 Nisan tarihindeki kar yağışı ve ardından gelen ayaz, pancar ekim alanlarına büyük zarar verdi. Çiftçiler, Polatlı’da en az 25 bin dekarlık alanda yeniden ekim yaptılar. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, ilçede yaklaşık yüzde 50 oranında şeker pancarının yeniden ekildiğini belirtirken, “Bazı çiftçilerimiz üçüncü kez ekim yapıyor. Soğuklar ekim alanlarına büyük zarar verdi. İkinci bir masraf yapılarak yeniden ekim yapılıyor” dedi.
Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu ise açıklamasında, Polatlı ile birlikte tüm yurt genelinde şeker pancarı ekim alanlarının 24 Nisan’daki soğuk ve yağışlı hava dalgasından büyük zarar gördüğünü söyledi. 280 bin tonla Ankara’nın en büyük şeker pancarı üretim merkezi olan Polatlı’da yüzde 50 oranında tarlaların yeniden sürüldüğünü, ikinci kez ekim yapıldığını belirten Bıyıkoğlu, “Bu da çiftçi için ikinci bir masraf. Üretimde de ciddi düşüşler yaşanacak” dedi. (DHA)