Tayland polisi başkent Bangkok’taki 10 büyük caddede ‘Pokemon’ bulunan yerleri araştırıp buralarda kazaya sebep olan Pokemon Go oyuncusu yaya veya motosikletlileri tutuklamaya hazırlanıyor.

Bangkok emniyet müdür vekili Sanit Mahathovorn bugün yaptığı açıklamada 50 kişilik bir polis ekibinin kameralarla donatıldığını ve kuralları çiğneyenleri görüntüleyeceğini anlatırken bu polis ekibini “Pokemon yakalayanları yakalayanlar” olarak niteledi. Özellikle halkın çoğunlukla geçtiği yerlerde daha çok bulunan Pokemonları avlamaya çalışan sürücüler, pokemon yakalamak isterken ana caddelerde bir çok kazaya sebep oluyor. 2 hafta önce Tayland’da Google Play ve Apple Store mağazalarına düşen Pokemon Go oyunun en gözde mekanlarında kaza sayılarının hızlıca arttığı ve kazaların oyun ile bağlantılı olduğu tespit edilmişti.

Tayland polisi Pokemon oyuncusu avına çıkıyor
Tayland polisi Pokemon oyuncusu avına çıkıyor

Eğer oyuncular trafiği riske sokacak bir harekette bulunurlarsa, 1000 Baht (85 Lira) ceza ödeyecekler. Oynarken bir kazaya karışanlar ise tutuklanabilir uyarısı yapıldı. Oyun sebebiyle yapılan kazalara dikkat çekmek için bugün polisler ellerinde pokemon baskılı balonlarla göreve hazırlandı.