Pokemon Go, kitleleri peşinden sürüklemeye devam ederken, aktif kullanıcı sayısı, Twitter ve Facebook’u geride bırakacak kadar büyük bir popülarite kazandı. Türkiye’de indirimi yapılamayan ve ancak Mental açıdan sağlıklı sonuçlar doğuran Pokemon Go’nun bazı zararları da mevcut.

Gerçek ve sanal dünyayı birleştirmesi açısından ilginç bir işlev noktası bulunan Pokemon Go’nun diğer oyun türlerinden en büyük farkı, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile pek çok insanın çocukluk döneminden aşina olduğu Pokémon’ları ulaşabilecekleri mesafelere taşıyor olması. Daha çok Google Haritalar kullanıcılarını olumlu etkileyen Pokemon Go, oyuncuların uğraması gereken durakların birçoğu için taşıt erişiminin bulunmadığı konumları seçiyor. Böylelikle, bu duraklara uğrayan oyuncuların konum verileri işlenerek yürüyüş yolları tespit ediliyor ve haritaya ekleniyor. Uzmanlar, Pokemon Go’nun faydaları ile ilgili olarak, gerçek ve sanal dünyayı birleştirmesinden dolayı, insanların hareket halinde olmalarını sağladığını ifade ediyor. Hayal gücü, yaratıcılık, iletişim ve sosyalleşme gibi konularda insanlara katkı sunduğunu belirten uzmanlar, zihinsel ve fiziksel olarak problemler yaşayan insanlar üzerinde katkı sağladığını belirtiyorlar. Oyunu oynayan birçok kullanıcı, sosyal medyada Pokemon yakalamanın psikolojilerine yaptığı katkıyı vurguluyor. Ancak uzmanlar tarafından, çocukların bağımlılık yaşamamasının, üzerinde ayrıca durulması gereken önemli bir konu olduğunun altı çiziliyor.

20-20

DİKKAT EDİLMELİ

Pokémon vaadiyle yasak bölgelere girerek kendilerini tehlikeye sokan oyuncuların, kaza yaşamamak için daha dikkatli olmaları gerekiyor. ABD’de bir sürücü, otoyolda araç kullanırken Pokemon yakalamak için aniden duruyor ve büyük bir kazaya sebebiyet veriyor. Sürücü ifadesinde, Pokemon yakalayabilmek için her türlü riski göze almanız gerektiğini belirtmiş. Bu durum, Türkiye’de, otoyollarda konuya ilişkin bir önlem alınacak mı sorusunu akıllara getiriyor. Ayrıca Pokemon Go, kişisel güvenlik açısından da sakıncalar taşıyor. Yapımcı şirketlerden biri olan Keyhole Inc.’in Amerikan istihbarat ajansı CIA’e ait olan menkul değerler şirketi In-Q-Tel’den gelmiş olması ve gizlilik sözleşmesi içinde “Siz ve izin vermiş olduğunuz çocuğunuzun verileri devlet, güvenlik birimleri ve üçüncü şahıslarla paylaşılabilir” gibi bir cümle bulunuyor olması kişisek güvenlik açısından sakıncalar doğurabilir nitelikte.

1266095_620x410
DİYANET-SEN YASAK İSTEDİ

Bazı kullanıcılar ise Pokemon Go toplarının camileri özellikle seçtiğini düşünerek “Dışarıdan gördüğüm kadarıyla Pokemon GO gençlerimizi cami ve namaza teşvik ediyor” tweet’leri atmış Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar ise bu duruma sert tepki göstermişti. Bayraktutar, “Bu İslam dininin en güzel ibadet evi olan camileri hafife almaktır. İnsanların ibadet yeri camilerin ehemmiyet ve önemini küçümsemektir. Bunu kınıyorum. Türkiye’de yasaklanmasını istiyorum” demişti. Ayrıca yurt dışında da kiliselere yakın konumlarda aynı sorunların yaşandığı belirtildi.