Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, kendisiyle ilgili basında çıkan bazı haberler üzerine, “PKK’yla, PYD’yle ve YPG’yle masaya oturanlar, Cumhuriyet Halk Partisi’ne çamur atabilme cüretini göstermektedir” açıklamasında bulundu.

CHP’li Umut Oran, Cenevre’de 1-2 Temmuz’da yapılan Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısıyla ilgili yazılı açıklama yaparak, çarpıtma olduğunu ileri sürdüğü yayınlara açıklık getirdi. Oran, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“İçeride ve dışarıda tüm itibarını yitirmiş olan AKP siyaseti, elindeki son silah olan ‘zift medyasıyla’ birlikte yeniden taarruza geçmiştir. İstanbul Atatürk Havalimanında patlayan bombaların yankısı bile dinmeden gülücükler eşliğinde açılışlarda kutlamalar yapan iktidar bloğu, her zaman olduğu gibi, ‘baskın basanındır’ taktiğine başvurmaktadır. Şehit cenazelerini provoke eden, yalanı ve iftirayı vazgeçilmez gören bu zihniyetin yeni zırvası; terör örgütleriyle CHP kurumsal kimliğini aynı cümle içinde kullanmaktır. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir partiyi, bölücülükle itham edebilmek ancak ve ancak büyük yalancıların işi olabilir. Dedelerimizin vatan için dövüştüğü sırada emperyalizmin uşaklığına soyunanların torunları, bugün de aynen geçmişte olduğu gibi, Türkiye’yi bölmeye uğraşmaktadırlar. Bu anlamda tarih tekerrür etmektedir. Bir yanda Kuvayi Milliyeciler diğer yandaysa menfaat için vatanı bölmeye uğraşan işbirlikçiler bulunmaktadır.”
“Dün bu topraklara ihanet edenler nasıl işgal kuvvetleriyle koyun koyuna iş tutup, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını ‘hainlikle’ suçladılarsa, bugün de emperyalizmin hizmetine girmiş olan bu zihniyet PKK’yla, PYD’yle ve YPG’yle el ele tutuşup, Cumhuriyet Halk Partisi’ne çamur atabilme cüretini göstermektedir” diyen Oran, şöyle devam etti:
“IŞİD’i besleyip büyüten ruh ikizleri, ona karşı mücadele verenleri tüm dünyada meşru kıldığını gizlemek ve 29 Ekim 2014 Cumhuriyet Bayramında YPG’yi sınırlarımızdan törenle geçirenin kendileri olduğunu unutturmak için bugün de 78 milyonun zekasıyla dalga geçmektedirler! CHP’nin Sosyalist Enternasyonal’de PYD’ye karşı tavrı ve duruşu nettir. Ayrıca dün Salih Müslim’i Türkiye’de defalarca ağırlayıp üst düze görüşmeler yapanların bu iktidar olduğunu da hepimiz biliyoruz.”
Dün Menemen’de Kubilay’ın kafasını kesenlerin, Çorum’da, Maraş’ta masum insanları katledenlerin, Sivas’ta canları ateşe itenlerin; bugün de IŞİD’le, El Nusra’yla, insan kanı içen ÖSO’yla yan yana gelip Cumhuriyetçi güçlere saldırdığını öne süren Oran, şunları kaydetti:
“Sonuçları bağlamında da tarih tekerrür edecektir. AKP zihniyetinin iftiraya dayalı bu oyununu Cumhuriyet Halk Partililer bozacaktır! Tıpkı tüm olumsuzluklara rağmen Kuvayi Milliye ruhunu yaratanlar gibi bugünün Cumhuriyet Halk Partilileri de aynı direniş ruhunu yaratacaklardır.

ÜFLEYİN, AMPÜL PATLAMAK ÜZERE

Artık yolun sonuna gelindiğini ifade eden Oran, AK Parti zihniyetinin yükselen sesinin, içinin iyice boşaldığına işaret olduğuna değindi. Bundan sonraki süreçte iftiraların daha da artacağını vurgulayan Oran, şöyle dedi: “Yalanlarına yeni yalanlar ekleyecekler, şeytanı bile kıskandıracak kumpaslar uyduracaklardır. Ama sonuç yine değişmeyecektir çünkü iktidar bloğu çökmektedir. Topyekûn zırvalara sarılmalarının sebebi budur. Seslerini yükseltmelerinin sebebi çatırdayan binalarının gürültüsünü bastırmaktır. O yıkılmaz denen menfaat ağı artık pamuk ipliğine bağlı haldedir. Yapılması gereken tek şey bütün gücümüzle üflemektir. Ampul patlamak üzeredir. Bu yüzden tüm CHP’liler için vakit: Dayanışma ve AKP’nin oyununu bozma vaktidir. Muhtaç olduğumuz kudret, şanlı geçmişimizde mevcuttur.”