İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, Dağlıca saldırısını yorumlayarak, PKK’yla savaşın şiddetlenmesinin, Türkiye ile Suriyeli Kürt milisler arasında çatışma riskini artırdığını yazdı. Gazete Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Irak operasyonunu ise “PKK’ya karşı en büyük darbe” olarak niteledi.
Gazete, Dağlıca saldırısında 16 askerin hayatını kaybettiğini ifade ederek, PKK ile savaşın şiddetlenmesiyle birlikte, Suriye’de IŞİD’e karşı aynı saflarda olması gereken Türkiye ile Suriyeli Kürt milisler arasında çatışma riskini artırdığını iddia etti.
PKK’YA KARŞI EN BÜYÜK DARBE
Temmuz ayında ateşkesin bozulmasının ardından Türk savaş uçaklarının PKK’ya en büyük darbenin yapıldığının belirtildiği haberde, Türkiye’nin Irak’taki hedefleri vurduğu, Irak sınırındaki bölgeye helikopterlerle özel birliklerin indirildiği ifade edildi.
PKK SAYIYI 32 OLARAK VERİYOR”
Dağlıca saldırısında Türk ordusunun 16 askerinin hayatını kaybettiğini söylediğini ifade eden gazete, PKK’yla bağlantılı internet sitesinde ise bu sayının 32 olarak verildiğini yazdı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun PKK’nın dağlardan temizleneceğini söylediği açıklamalarına da yer veren gazete, çatışmalarda bugüne kadar 40 binden fazla insanın öldüğü bu haliyle savaşın yeni bir boyut kazandığına da dikkati çekti.
TÜRK LİRASI DOLAR KARŞISINDA TÜM ZAMANLARIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE
Haberde, Türkiye ‘nin iki yıl önce Kürtlerle tarihi bir uzlaşıya vararak, 30 yıllık çatışmaların ardından barışı sağladıkları ancak anlaşmanın bu yıl Türkiye’nin IŞİD politikasına ilişkin karşılıklı suçlamalar yüzünden bozulduğunu iddia etti.
Gazete, gerilimin ciddiyetine dikkati çekerek, Suriye’de IŞİD’e karşı aynı saflarda olması gereken Türkiye’yle Suriyeli Kürt milisler arasında çatışma riskini artırdığını ileri sürdü.
Türk lirasının da bu çatışmalarla birlikte dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesine gerilediğini ifade eden gazete, bunun Türkiye’nin ödediği ekonomik bedeli açıkça gözler önüne serdiğini yazdı.