Güneydoğu’dan her gün kahreden şehit haberleri gelmesine karşın şu gerçeği görmeli ve moralimizi yüksek tutmalıyız: Terör örgütü PKK ağır bir yenilgi aldı. Sansasyonel eylemlerle ayakta durmaya çalışıyor ama bunu da fazla sürdürmesi mümkün değil.

++
Yapılan güvenlik değerlendirmelerinde PKK’nın şehir eylemleri başlatmasının nedenleri ve yaptığı yanlışlar şöyle sıralanıyor:
-2015 Haziran’ındaki seçimde HDP’nin özellikle Güneydoğu illerinden aldığı yüzde 13’ü aşan oy PKK yöneticilerini umutlandırdı, terörü tırmandırdıkları takdirde bunu iç savaşa dönüştürebileceklerine, bazı illerde özerk idareler kurabileceklerine inanmalarına neden oldu. Adeta HDP’ye oy veren herkesi PKK’nın militanı sanma yanılgısına düştüler.
-PKK’lı yöneticiler dış konjonktürün de kendileri için son derece uygun olduğunu düşündüler. PKK’nın kolu PYD Suriye’de IŞİD’le savaştığı için ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerin sempatisini kazanmıştı. Bu sempatinin Türkiye’de başlatılacak iç savaşta kendilerine yarayacağını sandılar.
-Güneydoğu illerinde eski yoksulluk olmadığı gibi devlet baskısı da yoktu. Neredeyse tüm aileler devletten ve belediyelerden yardım alıyor, mütevazı da olsa yaşamlarını sürdürüyorlardı. PKK’nın yönetim kadrosu bunu da göremedi, halkın isyana hazır bir noktada olduğu varsayımıyla hareket etti.
-Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi sonucu Rusya ile ilişkilerin bozulması da PKK yönetimini heyecanlandırdı, oluşan bu olumsuz havadan yararlanabileceklerine inandırdı.
-“Barış Süreci” döneminde Güneydoğu’da PKK’ya neredeyse hiç dokunulmamış, serbestçe hareket etmelerine göz yumulmuştu. PKK yönetimi bu nedenle Hendekli-barikatlı eylemler başlatılınca ordu ve polisin üzerlerine kararlı ve şiddetli biçimde gelemeyeceği gibi yanlış bir kanıya kapıldı.
-Düzenlenen operasyonlarda 5 bin 500 PKK’lının etkisiz hale getirilmesi (öldürülmesi, yaralanması, yakalanması) PKK’ya destek veren aileleri endişelendirdi, “Sonuç alınamayacak bir dava uğruna evlatlarımız yok olup gidiyor” demelerine yol açtı. Oysa PKK yöneticileri, her halükarda halkın kendilerine destek olacağını öngörmüştü.
-PKK’lı teröristlerin büyük şehirlerde giriştiği sivil halkı da kapsayan kanlı terör eylemleri bu örgüte, HDP’ye ve genel olarak Kürt hareketine sıcak bakanları bile ürküttü, korkuttu. PKK yönetiminin bir büyük hatası da sivil halkı hedef alan bu eylemlerin emrini vermek oldu.
++
Evet, herkes rahat bir nefes alsın.
Bu isyan da bastırılmıştır.