AB polis teşkilatı EUROPOL, “AB Terörist Durum ve Eğilimler 2015 Raporu (TE-SAT 2015)”nu açıkladı. Raporda PKK etno-milliyetçi ve ayrılıkçı, DHPK/C  ise Türkiye kökenli marksist leninist terör örgütü olarak yer aldı. Raporda Türkiye’nin Suriye ve Irak’a seyahat için bir transit geçiş merkezi olduğu iddia edilirken radikal örgütlere katılım için gidenlerin bunu Türkiye üzerinden nasıl yaptıkları da açıklandı.
Raporda DEAŞ’a katılımlardan söz edilirken bu örgüte katılmak üzere Suriye’ye gidenlerin kendi yol harcamalarını karşılamaları dışında, DEAŞ ve diğer örgütlere finans temininde bulundukları da belirtildi. Ocak ayında İngiltere’de iki kadının Londra’dan Türkiye’ye terörizmin finansmanı için büyük ölçüde para kaçırmak isterken tutuklanmaları örneği verildi.
Avusturya’da bir kişinin terörist örgüte üye olmaktan suçlu bulunduğu, bir yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldığı örneğinden de söz edildi. Bu kişinin 2013’te radikalleştikten sonra Türkiye üzerinden Suriye’ye El Nusra Cephesi’nin askeri ve ideolojik eğitim kampına katılmak üzere gittiği belirtilen raporda, “Ancak bu kişinin sadece kamptaki varlığı kanıtlanabildi. Aldığı eğitimin somut içeriğini ya da sanığın terörist suçlara girişme niyetiyle ilgili kanıt elde etmek mümkün olmadı.