PKK terör örgütünün son günlerde şiddet eylemlerini artırmasının ardında öyle sanıyorum ki Türkiye’nin bir çok ilinde sıkıyönetim ilan edilmesi arzusu yatıyor.
PKK böylece bir taşla birkaç kuş vurmayı hedefliyor.
Sıkıyönetim ilan edilirse devletle halk arasında son yıllarda kurulan nispeten sıcak bağlar kopacak, demokrasi tümüyle rafa kalkacak, asker yeniden güç kazanacak, sivil halka yönelecek baskılar tepkiye yol açacak, böylece halkın PKK’ya ve dolayısıyla HDP’ye ilgisi yoğunlaşacak.
Bu oyuna gelmemek gerekir.
Terörle mücadele demokrasi ve hukuk sınırları içinde yürütülmelidir.
Kilis, Ağrı, Tunceli ve Hakkari illerinde özel güvenlik bölgeleri oluşturulması bu açıdan bakıldığında bir nevi sıkıyönetim provası olduğu için doğru olmamıştır.
++
Olayın bir diğer boyutu şu: PKK ile mücadeleyi sadece F-16’larla, tanklarla, toplarla kazanmak mümkün değildir. Terör örgütüne yapılan yardımların kesilmesi zorunludur.
Bazı Avrupa ülkelerinin PKK’ya sempatiyle baktığı bilinmektedir. Nitekim dün Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada bu durum net biçimde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Söz konusu açıklamada, güvenlik güçlerinin teröre karşı tepkisinin orantılı olması istenmiştir.
Türk halkı her gün Güneydoğu’dan gelen şehit haberleriyle kan ağlarken Avrupa Birliği’nin PKK’ya karşı orantılı tepki gösterilmesini istemesi manidardır.
Fransa’da mizah dergisine kanlı baskın düzenleyenlere karşı herhalde orantılı güç kullanılmamış, baskını düzenleyenler bunun bedelini canlarıyla ödemiştir. Avrupa Birliği’nin aklına nedense o zaman orantılı güç konusu gelmemiştir.
++
PKK’yı besleyen devletler belgeleriyle ortaya çıkarılmalı, dünya kamuoyunun önünde suçlu ilan edilmelidir.
Diğer yandan PKK’nın içeriden gördüğü maddi destekler de mutlaka kesilmelidir.
Terör örgütünün önemli gelir kaynakları arasında başta uyuşturucu olmak üzere her türlü kaçakçılık gelmektedir.
Bu kaynaklar kurutulmalıdır.
++
Türkiye girdiği zor süreçten ancak eski hataları tekrarlamayıp akıllı davranmakla çıkabilir.