Ne kadar birlik içinde görünmeye çalışsa da aslında İmralı, Kandil ve HDP olmak üzere 3’e ayrılmış durumda PKK.
İmralı’da müebbet hapis cezasını çekmekte olan Abdullah Öcalan, silahlı mücadele döneminin bittiğini, bundan sonra Kürt hareketinin demokratik yöntemlerle yoluna devam etmesi gerektiğini savunuyor çoktandır.
Kandil, Türkiye’de Kürt hareketinin bugün ulaştığı noktanın PKK’nın silahlı eylemleri sayesinde gerçekleştiğine inanıyor, ayakta kalmanın, elde edilen tavizleri korumanın ve bundan sonra yeni tavizler elde etmenin ancak silahla mümkün olduğunu söylüyor.
Kürt hareketini yönlendirenler arasında en zor durumda olanlar HDP’liler.
Adeta iki arada bir derede kaldılar; İmralı’ya bakıp barış çağrıları yaparken, Kandil’den gelen uyarılarla seslerini kesiyorlar.
++
Peki, bundan sonra ne olur?
Terör eylemleri yeniden başladığına göre şu aşamada Öcalan tümüyle devre dışı kalmış görünüyor.
PKK militanları İmralı’dan yükselen mesajları değil Kandil’den gelen emirleri dinliyorlar.
HDP, kamuoyuna barışçı görünmekle Kandil’i kızdırmamak arasında savrulup duruyor.
++
HDP’yi yakından izleyen bir gazeteci arkadaşıma, “Selahattin Demirtaş aralarında Türklerin de olduğu milyonlarca kişinin sevgi ve sempatisini kazandığı halde neden Kürt sorununun barışçı yollardan çözümü için ağırlığını koyamıyor, İmralı ile ortak hareket edemiyor” sorusunu yönelttim.
Aldığım yanıt dehşet vericiydi:
“Ne Selahattin Demirtaş ne de başka bir HDP’li Kandil’in karşısına çıkamaz. Öyle bir şey olduğu takdirde Kalaşnikofların acımasız biçimde üstlerine çevrileceğini çok iyi bilirler. Bunun için Kandil’in eli kolu bağlanmadan, silahları yok edilmeden, lider kadrosu dağıtılmadan, militanlar bir şekilde dağdan ovaya indirilmeden HDP’lilerin kişilikli bir politika izlemelerini ve Barış Süreci’nde aktif rol oynamalarını beklemek hayaldir.
Eğer HDP’liler Kandil’e bakıp tutum takınmak zorunda olmasalardı Ak Parti’yle pekala koalisyon kurabilir, başbakan yardımcılığı koltuğuna oturabilir, en azından 6-7 bakanlık alabilirlerdi.”
++
Kürt sorununun çözümü konusunda Devletin seçenekleri azalıyor.
Belki liderlerinin ihtirası belki de dış güçlerin güdümü nedeniyle Kandil’in takındığı tavır Devlete PKK’yı silahla dize getirmekten başka yol bırakmıyor ne yazık ki.