Ekonomistler Platformu tarafından yaptırılan Piyasa Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçlarına göre, siyasi belirsizliklerin azalması gerek imalat gerekse hizmet sektörlerini olumlu etkiledi.

Araştırma, yılın üçüncü çeyreği için açıklanan yüzde 4’lük büyüme oranının dördüncü çeyreğe de taşınacağına ilişkin sinyaller veriyor.
Farklı sektörlerden firmaların piyasanın gidişatına ilişkin tepkisini ölçmek için Ekonomistler Platformu tarafından yapılan Piyasa Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçları, hem imalat hem de hizmet sektörlerinin Ekim’e kıyasla daha olumlu bir ay geçirdiklerini ortaya koydu. Türkiye genelinde orta ve büyük ölçekli işletmelerdeki üst düzey ve orta düzey yöneticilerle KOBİ’leri kapsayan 163 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, Kasım ayında “işler iyi gidiyor” diyenlerin oranı yüzde 6’lık bir artış kaydetti. Bu ay için işlerin daha da iyiye gideceğine ilişkin beklenti ise yüzde 36 seviyesine çıktı. Ekim ayında işleri “iyi” ya da “çok iyi” olarak değerlendirenlerin oranının yüzde 15 iken, bu oranın Kasım ayında yüzde 21’e yükseldiğini ortaya koyan araştırmaya göre, “işler kötü” ya da “çok kötü” yanıtlarının oranı da yüzde 41’den yüzde 38’e düştü.
-“SONUÇLAR SON ÇEYREKTE DE BÜYÜMEYE İŞARET EDİYOR”-
Ekonomistler Platformu Başkan Yardımcısı Erkan Aksoy, Piyasa Nabzı Araştırması’nın Kasım ayı sonuçlarını şu cümlelerle değerlendirdi:
“Yılın son aylarında ticari faaliyetlerin yükselmesi ve siyasi belirsizliklerin azalmasıyla birlikte piyasanın kısa sürede nispi olarak canlandığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz Aralık ayı için de beklentiler önemli oranda iyileşme yönünde. Bu ayki Piyasa Nabzı, TÜİK tarafından kısa süre önce açıklanan yüzde 4’lük üçüncü çeyrek büyüme oranının yılın son çeyreğine taşınacağına ilişkin önemli sinyaller veriyor. Kasım için altı çizilmesi gereken noktalardan biri de, hem imalat hem de hizmet sektöründe rakamların birbirine neredeyse eşit olması.