Türkiye’de 1 Kasım seçiminden sonra kurulacak kabine ve seçim vaatlerinin nasıl ve ne zaman gerçekleşeceği merak edilirken ABD’li medyaya göre,  “Piyasalar AKP’nin izleyeceği rotayı bekliyor”.

Amerika’nın Sesi (VOA) İstanbul muhabiri Dorian Jones, “AKP’nin seçim galibiyeti sadece partinin seçmenleri tarafından değil, piyasalar tarafından da sevinçle karşılandı” diye anlatıyor.

7 Haziran seçimlerinden sonra Türk Lirası ve piyasalar, koalisyon beklentisi ve siyasi belirsizlik karşısında zorlu birkaç ay geçirdiğini belirten Jones, “Finansbank Baş Ekonomisti İnan Demir, piyasalardaki olumlu havanın, AKP’nin yeniden kazandığı siyasi gücü nasıl kullanacağı soruları karşısında kısa ömürlü olabileceğini düşünüyor” diyor.

Jones, Demir’in kaygılarının AK Parti’nin seçim galibiyeti sonrasında siyasi gücünü nasıl kullanacağı sorusundan kaynaklandığını söylediğine işaret ettiği haberinde, “Türkiye’yi takip eden uzmanlar, piyasaların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve danışmanlarının ekonomi politikalarına karışma isteği karşısında tedirgin olduğunu söylüyorlar” ifadelerini de kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı faizler konusunda sert dille eleştirdiği anımsatıldığı haberde, “piyasaların Babacan konusunda hassasiyeti olduğunu ve Babacan’la ilgili gelişmeleri dikkatle izleyecekleri” değerlendirmesine de yer veriliyor.

İnan Demir’e göre, Ali Babacan kabine dışı bırakılırsa, o zaman piyasalar ciddi şekilde tedirginlik yaşayabilir. Bu arada,  Nisan 2016’da Erdem Başçı’nın Merkez Bankası başkanlığı görevinin sona ereceği tarihten sonra kimin bu göreve atanacağı da piyasaların nasıl seyredeceği konusunda önemli işaretler verebilir.

-“PİYASALAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRARSA DAHA OLUMSUZ HAREKETLER OLABİLİR”

Beklentilerin piyasaları hayal kırıklığına uğratırsa, piyasalarda daha ciddi olumsuz hareketler gözlemlenebileceği görüşünün de savunulduğu haberde şöyle noktalanıyor:

“Analistler, bu belirsizlikler karşısında uluslararası piyasalardaki olumsuz algının da Lira üzerindeki baskıları arttıracağını söylüyor. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) da Aralık ayında büyük bir ihtimalle arttıracağı faiz oranları, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini tedirgin ederken, analistler Türkiye’deki siyasi liderleri dikkatli hareket etmeleri konusunda uyarıyor.”