3,5 yaşındayken piyano çalmaya başlayan 61 yaşındaki Gülsin Onay’ın 6 yaşında İstanbul Radyosu’na verdiği konserle başlayan müzik serüveni, 5 kıta ve 71 ülkeye ulaştı.

Konser için Eskişehir’e gelen Onay, yaptığı açıklamada, piyanist anne ve keman sanatçısı babanın çocuğu olduğunu söyledi. Küçüklüğünde kendisine ”harika çocuk” denildiğini belirten Onay, piyano yeteneğinin annesi ve dayısı tarafından keşfedildiğini söyledi.

Çabuk öğrenme yeteneğine sahip olduğunu anlatan  Onay, şunları belirtti:

“İlk konserimi 6 yaşındayken İstanbul Radyosunda verdim. Daha sonra ailem tarafından Paris’e gönderildim. Paris Konservatuvarında 16 yaşında birincilik ödülü aldım. Daha sonra birçok uluslararası yarışmaya katıldım, ödüller kazandım. Konser verdiğim ülke sayısı 71 oldu. Kemancı olan oğlum Erkin Onay ile beraber konserler veriyoruz. Oğlumla aynı sahnede olmak olağanüstü bir durum. Çok duygulanıyorum oğlumla biz müzikal sohbetle duygularımızı paylaşmış oluyoruz.”

Aile boyu sanatçı olduklarını dile getiren Onay, matematik profesörü eşinin de kontrbas ve piyano çaldığını dile getirdi. Onay, şu değerlendirmede bulundu:

“Annemden ve babam başka dedelerim de çok iyi uğraşmışlar hatta annemin halası çok güzel keman çalarmış rahmetli. Benim torunlarım da çok yetenekli. Böylece bir orkestra kuracağız herhalde. Gitmediğim kıta kalmadı. İlginç yerlerde konserler verdim. Örneğin, Ulan Batur Senfoni Orkestrası ile konser verdim. Ne kadar ilginçtir ki dinleyiciler, buz çadırlarından çıkıp konser salonuna gelmişti.”
Onay, Türkiye’de yetenekli gençlerin bulunduğuna dikkati çekerek, “Yurt dışında yarışmalarda çok iyi dereceler alıyorlar ama eksiklerimiz de var. Eksikliklerimizi mutlaka titizlikle üzerine gidip tamamlamamız gerekiyor ve hep iyiye doğru hızla adımlar atmamız gerekiyor”

dedi.