Milli Piyango İdaresi’nın yayımladığı “Türkiye’de Piyango Tarihi” isimli kitaba göre, 1939’daki yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye Bakırköy Akıl Hastanesi’nde yatmakta olan Mehmet isimli bir hastaya çıkmıştı.

Gazeteciler, Mehmet’e ikramiyeyle ne yapacağını sorduklarında, “Yastığım çok sert. İçine paraları dolduracağım, o zaman belki biraz yumuşar” yanıtını almışlardı.
25-26 yaşlarında, sarışın, ince, uzun boylu Mehmet, büyük ikramiyeyle yapacağı bir diğer işi ise şöyle anlatmıştı:
“Ayşe diye sevdiğim bir kız vardı. Peridir o. Bazen rüyama giriyor. Ben kanatlarım olmadığı için onun peşinden gidemiyorum. Ama şimdi artık zenginim. Kendime bir çift kanat yaptıracağım, Ayşe ile bulutlarda uçacağım.”
++
1963’deki yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi kazanan kişi, Milli Piyango İdaresi’ne sırtında bir kapıyla gitti. Çünkü, bileti aldığı gün kaybolmasından korktuğu için evdeki kapılardan birine yapıştırmıştı. “Biletin arka yüzünü görmeden ikramiyeyi ödeyemeyiz” dedi yetkililer… Bunun üzerine bilet sıcak suyla özenle yumuşatılıp kapıdan çıkarıldı ve talihli parasına kavuştu.
++
1968 yılındaki yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin Muğla’nın Ula ilçesinde satılan bir bilete çıktığı anlaşıldı. İkramiyeyi almak için kimse başvuruda bulunmayınca belediye hoparlöründen, “Herkes aldığı bilete ikramiye çıkıp çıkmadığını iyice kontrol etsin” diye anons yapıldı. Bu anons üzerine biletini kontrol eden Orman Bölge Şefi Mehmet Ali Yaşar büyük ikramiyenin kendisine çıktığını anladı.
++
Sinop’un Erfelek ilçesi Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hamdullah Er kahvede otururken 1979 yılbaşı çekilişi için aldığı bilete büyük ikramiye çıktığını öğrendi ve sevinçten bayıldı. Kahvedekilerin yardımıyla ayılan talihlinin ilk sözü “Herkese benden birer çay” oldu.
++
1985 yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi kazanan Şahin Sarı paranın tamamını bankaya faize yatırdı ve 10 ay içinde sadece faizden elde ettiği gelirle Adana’da iki daire, bir işyeri , Osmaniye’de 7 işyeri ve 150 dönem tarım arazisi, Dörttaş’ta iki yazlık aldı. Faiz geliriyle aldıkları arasında iki otomobil ile eşi için çeşit çeşit mücevher de bulunuyor.