YUM-BİR Başkanı Konya, Türkiye’de lisanslı ve sertifikalı üretim yapan işletmelerdeki piliçlere hızlı gelişim için hiçbir şekilde hormon katkısı yapılmadığını belirtti

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Başkanı Hasan Konya, Türkiye’de lisanslı ve sertifikalı üretim yapan işletmelerdeki piliç etlerinde hiçbir şekilde hormon katkısı olmadığını söyledi.

Konya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medyada ve bazı yayın organlarında tavuk etinin hormonla şişirildiği şeklinde yayınlanan görüntülerin gerçekle ilgisinin olmadığını belirtti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından sertifika alan lisanslı işletmelerin sürekli denetim ve gözetim altında olduğunu ifade eden Konya, piliç eti üreten firmaların “broiler” cinsi etçi civcivleri enerji ve protein değerleri biraz daha yüksek yemlerle beslediğini, bu nedenle de 42 ila 45 gün arasında yenilebilecek konuma geldiğini vurguladı.
Bu tür etçi tavuklarla vatandaşların da deneme yapabileceğini anlatan Konya, şöyle konuştu:
“Piliç etinin hormonlarla şişirildiği şeklinde yayınlanan görüntülerin, çıkarılan bilgi kirliliğinin gerçekle ilgisi yok. İki hafta sonra ülkemizde mangalcılar çıkacak piyasaya. Mangalcıların alacağı tavuk etinde kesinlikle bir hormon katkısı yoktur. Bunu kendiniz de test edebilirsiniz. Broiler dediğimiz etçi civcivlerden alıp evinizde yetiştirebilirsiniz. Enerji ve protein değeri biraz daha yüksek yemlerle besleyebilirsiniz. İnanın, o hayvanları 40’ıncı günden itibaren kesmeye başlayabilirsiniz. Çünkü, istenen seviyeye gelirler. 42 ila 45 gün arasında yetişip de satışa sunulan piliçlerde, mangallık kanat, göğüs gibi ürünlerde kesinlikle hiçbir hormonal katkı yoktur.”

FACEBOOK YORUMLARI