Suriye krizinin çözülmesi halinde Ortadoğu’nun güllük gülistanlık olacağını kimse sanmasın. Zengin petrol kuyuları var oldukça Ortadoğu’da silahların susması, barışın egemen olması mümkün değildir.
Şayet Suriye tarım ve hayvancılıkla geçinen, kendi halinde yaşayan, bir gram petrolün bile bulunmadığı mütevazı bir ülke olsaydı başına kesinlikle bunlar gelmez, 4.5 yıl içinde asker-sivil 250 bin yurttaşını mezarlıklara göndermez, 12 milyon yurttaşını evlerinden yurtlarından kaçmak zorunda bırakmazdı.
++
BBC’nin haberine göre, ABD, son bir yıl içinde Suriye’de IŞİD hedeflerine yönelik saldırılar için 3.5 milyar dolar para harcamıştır. Her gün yaklaşık 10 milyon dolar harcamaya ise devam etmektedir. ABD’nin böylesine büyük ekonomik yükün altına girmesinin nedeni, “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” anlayışıdır. Rusya’dan İngiltere’ye, Almanya’dan Fransa’ya, Çin’den Japonya’ya kadar diğer büyük devletler de aynı anlayış doğrultusunda milyarlarca doları önümüzdeki yıllarda Suriye petrolünde pay sahibi olabilmek için gözden çıkarmaktadır.
Suriye’de çatışmalar bir şekilde önlense bile bombalar önümüzdeki yıllarda ve yine petrol için Irak’ta, Kuveyt’te, Katar’da, Yemen’de, Mısır’da, Lübnan’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Suudi Arabistan’da , Umman’da patlamaya devam edecektir.
Büyük devletlerin petrol şehveti sürdükçe Petrolün olduğu her yerde kan eksik olmayacaktır.
Bir ütopya ama, dünya ülkeleri birleşip Ortadoğu’daki petrol kuyularının tamamen imha edilmesine karar verse emin olun Ortadoğu birkaç yıl içinde turistlerin akın ettiği dünyanın cennet köşelerinden biri haline gelir.
++
Gelelim, Türkiye’nin Suriye politikasına…
Cumhurbaşkanı, Suriye krizinin çözümünü Esad’ın gitmesine bağlamaktadır.
Bu politikanın belediye başkanlığından kalma bir alışkanlıktan kaynaklandığını sanıyorum.
Mahalle pazarlarındaki kargaşayı zabıta müdürünü değiştirerek önleyebilirsiniz. Petrol zengini bir ülkeyi iç savaştan kurtarmaya ise o ülkenin liderini değiştirmek yetmez, aç gözlü büyük devletlerin o ülkedeki petrole iştahlı, şehvetli bakışlarını değiştirmek gerekir.