Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacminde Mayıs sonunda yıllık artış yüzde 1.2’de kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Mayıs’ta aylık artış da yüzde 0.3 olarak hesaplandı.

Aylık bazda otomotiv yakıtı satışları yüzde 3.2 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.0, otomotiv yakıtı dışındaki gıda dışı satışlar yüzde 0.4 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0.8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 5.7 azalırken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.2 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.2 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3.8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.6 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3.6 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2.3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 12.3, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 4.7 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.8, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 6.7 azaldı.

Perakende ciro bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.1 arttı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.6 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 11.3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12.8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18.6 arttı.