Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1.1 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1.1 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.5 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2.2 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.5 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0.4 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.5 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3.7 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0.6 arttı.

-PERAKENDE SATIŞ HACMİ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖREZDE 3.6 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.6 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4.1 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.6 azaldı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 12 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2.4 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3.3 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.1 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.1 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 13.9 arttı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ AYA GÖREZDE 0.7 AZALDI-

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.7 azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.1 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1.6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.2 azaldı.

-PERAKENDE CİRO BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖREZDE 4.9 ARTTI-

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 12, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5.1 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2.4 azaldı.