Attığı çevreci adımları çeşitli ulusal ve uluslararası projelerle destekleyen Çankaya Belediyesi, ilki 2012 yılında düzenlenen Avrupa Bisiklet Meydan Okuması’na (European Cycling Challenge -EEC) katılan ilk ve tek Türk kenti oldu. Temel hedefi, özellikle şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımını yeniden özendirmek ve yerleştirmek olan EEC, böylece hem egzost dumanının azaltılmasını ve bu sayede hava kirliliğinin önlenmesini hem de gün içinde aktif spor yapan sağlıklı nesilleri teşvik ediyor.
ÇANKAYA İÇİN BİR BAŞLANGIÇ OLACAK
Çankaya’nın EEC2015’e katılan ilk ve tek Türk kenti olduğunu hatırlatan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bisikletin ülkemizde kent içi ulaşım aracından ziyade spor ve eğlence amaçlı kullanıldığını belirterek “Bu meydan okuma Çankaya için bir başlangıç olacak” dedi.
Çankaya Belediyesi’nin 22 Nisan Dünya Günü’nde imzaladığı Avrupa Başkanlar Sözleşmesi’yle karbon salınımını 2020 yılına kadar yüzde 25 oranında düşürmeyi taahhüt ettiğini vurgulayan Taşdelen, “Kent içi uygun mesafelerde bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak bu taahhüdümüzü yerine getirebilmemiz için atılacak önemli adımlardan biri. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen meydan okumaya Çankaya ilk kez katılıyor. Kentlerimizde bisiklet kullanım oranını da göz önünde bulundurursak şampiyonluk gibi bir beklentimiz, şimdilik, yok. Ancak bu meydan okumanın, Çankaya’da ve Ankara’da bisikletlilerin günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları göstermesi ve bizim bu sorunlara çözüm üretmemizi sağlaması açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.