Almanya’da burka ve peçe takanlar araba kullanamayacak. Almanya’daki Müslüman örgütler buna karşı çıkıyorlar direksiyon başındaki ise yüzün kapalı olması tehlikeli değil diyorlar.

Öyle de burada bütün trafik kuralları özellikle radar kontrolleri hep otomatik kameralarla takip ediliyor. Yani hız sınırını aştınız o fotoğraflarınız şak şak çekiliyor. Pek çok yerde trafik ihlalleri, önemli yerlere konulmuş kameralarla tespit ediliyor. Buraya kadar normal diyeceksiniz tabii. Ancak demokratik bir ülkede sizin de fotoğrafa itiraz etme hakkınız var. Uzun yıllar önce benim de bir fotoğrafını çekilip çalıştığım televizyon kanalına yollanmıştı. Yazdıklarımı YouTube’da bu arabanın sahibi gözüken siz fotoğraftaki de siz misiniz itiraz etmeniz için şu kadar gün süreniz var diye. Ondan sonra öğrendim ki pek çok Türk kardeşimiz fotoğrafları görüp itiraz ediyorlarmış “bu ben değilim” diye. Sen yaz onlar ispatlasın, şansını dene diyenler çoğunluktaydı. Ama fotoğrafa baktığımda arkaya yatırdığım kısacık saçlarım da kabak gibi ortadaydım. Fotoğraftaki “ben değilim” demek için yüzsüz olmak gerekirdi. Nitekim onca kez avrata aldırış etmeden evet benim diyip kabul ettim. Etrafta bir kahraman gibi karşılandım. “Vay cezayı kabul etti” dediler. Yüzüm açık ortada, ha bugün ha yarın, ha beş ay sonra, ispatlanamayacak mıydı nasıl olsa? E ne diye stresle yaşayayım?

Kabul ettim gitti ödemeyi de yaptım bana da ders oldu. Ancak yüzümde peçe olsaydı, “bu fotoğraftaki ben değilim diyebilirdim; peki “kim kullanıyor arabanızı” dedikleri zaman bilmiyorum diyecektim onlar da ortaya çıkarmak için uğraşıcaklardı belki de sonunda pes edeceklerdi, bir neticeye varamadıkları için.
İşte böyle durumlar için bile olsa arabada peçeli kadın yasağı mantıklı geliyor insana.

KOCAMA DOKUNMA

Evvelki gün sosyal medyada “kocama dokunma” hastagi yapan evli kadınları tenzih ediyorum ancak bu hashtag e destek veren ve Gülben ile problemli olan ünlü ikiliye hiç katılmıyorum. Birinin ayıbını gözüne sokarken sen masum olacaksın, öyle mi? Yorum yapmıyorum ama şöhretler dünyasında ilk kez görülmüş duyulmuş bir şey değil nasılsa.
Gülben Ergen’in geçmişi de ortada, ona karşı olanlarınki de. Susmak gerekiyor. Aralarındaki bu soğuk savaş hiç bitmeyecek gibi. Ancak bence eniyisi sessizlik.

FACEBOOK YORUMLARI