Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan ödeme ve para aktarma sistemi PayPal, yapılan son dakika açıklamasıyla birlikte Türk kullanıcılarını hem üzdü hem de şaşkınlığa uğrattı.

5,6 milyar dolar değerindeki şirket, web sitesinden yaptığı açıklamaya göre BDDK lisansı alamadıklarını ve bunun sonucunda da Türkiye hizmetlerini durdurma kararı aldıklarını duyurdu. Ancak PayPal bunun kalıcı bir durdurma kararı olmadığını ve gerekli izinler alındıktan sonra hizmete devam edebileceklerini de ekledi. Türkiye için hizmetin durdurulma tarihi 6 Haziran 2016 olarak belirlenmiş durumda.

Belirlenen bu süreye kadar PayPal, kullanıcılarına hesaplarındaki paraları başka bir banka hesabına aktarmalarını söylüyor. Hesabınızda para varsa başka bir hesaba aktarmayı unutmayın.

paypal-nakit-ekran-goruntusu
PayPal; Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışır.

İşte web sitesindeki o açıklama;

“Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme
PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.
6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.
Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.
Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.
PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.
Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.”