AFYONKARAHİSAR’ın Bayat İlçesi’nde üretilen ve ilçenin adıyla özdeşleşen Bayat kilimleri, ‘Kilimlerin Dili’ adıyla Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Türkiye’nin patentli ilk kilimi olma özelliği taşıyan Bayat kilimleri, Bayat Kaymakamlığı’nın desteğiyle ‘Kilimlerin Dili’ adıyla Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi ana fuaye alanında ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Tarihsel olarak Oğuzlar’ın bir kolu olarak Afyonkarahisar’ın Bayat İlçesi’nde kültürlerini kilime işlemesiyle başlayan gelenek, yıllar boyu yaşatılmaya devam ediyor.

AFYONKARAHISAR'IN BAYAT ILCESI'NDE URETILEN VE ILCENIN ADIYLA OZDESLESEN BAYAT KILIMLERI, 'KILIMLERIN DILI' ADIYLA EXPO 2016 ANTALYA KONGRE MERKEZI'NDE ZIYARETCILERIN BEGENISINE SUNULUYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)
AFYONKARAHISAR’IN BAYAT ILCESI’NDE URETILEN VE ILCENIN ADIYLA OZDESLESEN BAYAT KILIMLERI, ‘KILIMLERIN DILI’ ADIYLA EXPO 2016 ANTALYA KONGRE MERKEZI’NDE ZIYARETCILERIN BEGENISINE SUNULUYOR.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Yüzde yüz yün, kökboyası, kirman ipi ve el emeği olan kilimler, yıkandığında renk vermeyip, kullanıldıkça ve yıkandıkça parlaklık kazanmasıyla da meşhur. Kullanılan kirman ipleri sayesinde kilimler, makine ipiyle yapılanlardan daha kaliteli ve daha uzun ömürlü olma özelliği taşıyor. Motif zenginliği yaratılarak göz dolduran kilimler, ebada göre desenlerin uygun yerleştirilip, ince ince dokunmasıyla ortaya çıkıyor.
Afşar güzeli, saç bağı, bindallı, başaklı, hayat ağacı, parmaklı, kör çiçek ve bıtıraklı olarak adlandırılan Bayat kilimleri desenlerinin her biri farklı anlamlar taşıyor. Orijinal desen ve kirman ipli kilimlerin sergisi 4 Ağustos 2016 tarihine kadar Expo 2016 Antalya Kongre Merkezi ana fuaye alanında ziyaretçilerini bekliyor.