Süper Lig’de 10 hafta geride kaldı ve daha şimdiden dört teknik direktör değişti.

Gençlerbirliği Stuart Baxter’la, Sivasspor Sergen Yalçın’la, Eskişehirspor Mıcheal Skıbbe’le ve Mersin İdman Yurdu da Mesut Bakkal’la yollarını ayırdı. Çünkü bu dört teknik direktör de yaklaşık üç aylık dönemde iyi bir performans gösterememiş, takımlarına beklenen puanları kazandıramamışlardı.
PTT 1. Lig’de daha çarpıcı bir tablo var: 8’inci hafta sonunda 9 takım, yani Alanyaspor, Balıkesirspor, Boluspor, Kardemir Karabükspor, Karşıyaka, Kayseri Erciyesspor, Yeni Malatyaspor, Şanlıurfaspor ve Giresunspor başarılı bulmadıkları teknik direktörlerinin sözleşmelerini feshetti, yeni isimlerle anlaştı.
Türk futbol kulüplerinin eleştirilecek çok yanı var ama “başaramayan gider, yenisi gelir, o başaramazsa o da gider” diye özetlenebilecek politikalarını içtenlikle destekliyorum. Ve aynı anlayışın, aynı politikanın siyasi partilerimize de egemen olmasını diliyorum.
++
Devlet Bahçeli, 6 Temmuz 1997 tarihinde MHP Genel Başkanı oldu. O tarihten bu yana genel ve yerel sayısız seçim kaybetti. Hatta 2002’de partisi baraj altında kaldı. Buna rağmen kenara çekilmedi, ısrarla partinin başında kalmaya devam etti.
Kemal Kılıçdaroğlu ise 22 Mayıs 2010 tarihinde CHP Genel Başkanı seçildi. O da sayısız seçim kaybetmesine karşın koltuğunu bırakmayı hiç düşünmedi.
Bahçeli siyaset adamı olarak değil de teknik direktör olarak benzer performans gösterseydi şimdiye kadar on defa görevden uzaklaştırılmıştı. Aynı şeyi Kılıçdaroğlu için de söylemek mümkün.
++
Peki, ne yapılabilir?
Demokrasimizin selameti açısından düşünecek olursak, önümüzdeki dönemde artık Anayasa’ya konulacak bir maddeyle mi yoksa Siyasi Partiler Kanunu’nda yapılacak değişiklikle mi olur tam bilemiyorum, seçim kaybeden liderlerin değişmesi zorunlu hale getirilmeli, parti tüzüğüne, yönetmeliğine filan dayanarak başarısız isimler oturdukları koltukları ömür boyu mülk edinememelidir.
Aksi takdirde alternatif yaratamayan ikinci sınıf bir demokrasiyle patinaj yapa yapa yola devam ederiz.