Türk siyasetinde yıllardır lider sultası devam ediyor. Milletvekili seçimine 37 gün kala siyaset arenasına baktığımızda görünen tablo yine çok farklı değil. Liderler miting yapıyor, demeçler veriyor, birbirleri hakkında konuşuyor ve kadrolarında ikinci bir lider yok, yani yalnız başlarına partilerini sırtlıyorlar… Siyasetin rengi kuşku yok ki seçimlerdir. Yerel seçimleri geçen yıl 30 Mart’ta yaptık ve şimdi sıra Türkiye Büyük Millet Meclisinde yer alacak siyasi partileri seçmeye geldi.
Aslında siyasi partileri sırtlayanlar da yıllardır liderler sultası diye tanımladığımız partileri Genel Başkanlardır.
İl, il gezen, onlarca miting yapan topluma partilerinin mesajlarını veren yalnız adamlardır liderler.
7 Haziran seçimlerinde de benzer tablo yaşanıyor ülkemizde. Seçime katılacak partilerin liderleri yaptıkları mitinglerle vatandaştan oy istiyorlar.
Liderlerin kişilikleri kuşku yok ki partilerinin önünde gidiyor. Yani Türk seçmeni aslında lidere oy veriyor.
Örneğin Özal önce Cumhurbaşkanı sonra rahmetli oldu Anavatan partisi bitti, Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı oldu, Doğru Yol Partisi bitti. Bu iki parti Demokrat Parti adı altında birleşti, o da başarılı olamadı.
Günümüzde kurucuları Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan AK Parti’den ayrıldı Genel Başkanlığı Ahmet Davutoğlu üstlendi. Bakalım AK Parti nasıl bir sonuç alacak?