İnönü Stadı’nın adı artık tarihe karıştı. O stadın yerine yapılan Vodafone Arena Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın da katıldığı bir törenle açıldı.

İsmet İnönü Cumhuriyet tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biridir. Kurtuluş Savaşı kahramanlarındandır, ikinci adamdır, ikinci cumhurbaşkanıdır, yıllarca başbakanlık ve CHP genel başkanlığı yapmıştır. İkinci Dünya Savaşı’na onun ustalıklı dış politikası sayesinde girmedik ve savaşın korkunç tahribatından kurtulduk. Tek parti döneminden demokrasiye geçişimizi de yine ona borçluyuz.
Yeni stadın adının Beşiktaş kulübü reklam geliri elde edebilsin diye bir şirkete satılmış olması fanatik bir Beşiktaş taraftarı olarak içimi acıttı.
Para için tarih satılır mı?
++
Aynı hatayı Fenerbahçe ve Galatasaray da yaptı.
Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı, Ülker Arena olarak anılıyor artık.
Rüştü Saraçoğlu bu ülkede yıllarca Meclis Başkanlığı, Başbakanlık, Milli Eğitim, Maliye ve Adalet bakanlıkları yapmış bir isim. Bu kadar da değil. 14 yıl boyunca Fenerbahçe Kulübü’nün başkanlığını üstlendi. Kuşdili Çayırı olarak bilinen bugünkü stadın olduğu araziyi Fenerbahçe’ye kazandıran O’dur. Başbakanlığı döneminde bile Fenerbahçe başkanlığını bırakmamıştır. Dahası olaylı bir Galatasaray-Fenerbahçe maçından sonra Fenerbahçe’nin kapatılması ciddi biçimde gündeme geldiğinde bunu O önlemişti.
Ve siz onun adını taşıyan stadın adının değişmesine reklam geliri uğruna göz yumuyorsunuz.
Ne vefa ama…
Para için tarih satılır mı?
++
Ali Sami Yen, 1905’de Galatasaray Kulübü’nü kuran kişidir.
Futbolcu, teknik direktör ve spor yöneticisi olarak Türk futboluna büyük hizmetler verdi.
Onun adı verilen İstanbul Mecidiyeköy’deki stat yıkıldı, yerine alışveriş merkezi kuruldu. Galatasaray Kulübü maçlarını kendisi için yapılan yeni statta oynuyor. Ama bu stadın adı Ali Sami Yen değil. Reklam geliri için Türk Telekom Arena yapıldı. Yani yine para, yine reklam derdi. Bu stadın da içinde bulunduğu alana göstermelik olarak Ali Sami Yen Spor Kompleksi denildi ama kimse bu adı telaffuz etmiyor.
Bir vefasızlık örneği daha…
Ve aynı soruyu bir daha sormak gerekiyor:
Para için tarih satılır mı?