Dünya genelindeki 1 milyar 200 milyon Katolik’in ruhani lideri Papa Francesco’nun, diyet tavsiyelerine uymayarak, aşırı makarna yediği ve kilosunun artmasından dolayı doktorlarını endişelendirdiği belirtildi.

Arjantinli Papa Francesco’nun, iki yıl önce bu makama seçilmesinden bu yana gözle görülür şekilde kilo almasının nedeni ortaya çıktı.

İtalyan ANSA haber ajansında yer alan habere göre, 78 yaşındaki ruhani lider, doktorlarının tavsiyelerine uymuyor.
Kilo vermek için her gün yürüyüş yapması ve daha az yemesi önerilen Papa’nın, makarnaya karşı koyamadığı ve hemen her gün bir porsiyon yediği ve çok hareket etmediğini bildirildi.

FAZLA KİLODAN SİYATİK HASTALIĞI AĞIRLAŞTI

Doktorları Papa’ya, haftada sadece iki kez makarna yeme izni verdi.
Diyet konusunda daha disiplinli olması uyarısı alan Papa’nın, Siyatik sinir (vücudun en geniş ve uzun siniri) hastalığı olduğu ve aşırı kilodan dolayı ağrılarının artmasından endişe duyulduğu açıklandı. Bir akciğeri bulunmayan Papa, tatil yapmıyor ve yoğun olarak Kilise’de yapılması gereken reformlar üzerinde çalışıyor. Yoğun temposundan dolayı liderin kendisine iyi bakmadığı öne sürülüyor. Geçtiğimiz günlerde bir Meksika kanalına verdiği röportajda, görev süresinin kısa olacağını hissettiğini söyleyen Papa, “Acaba hasta mı” şüphesinin ortaya çıkmasına neden olmuştu.
Papa bu röportajda tek arzusunun, Vatikan dışına çıkarak, tanınmadan bir pizzacıda pizza yemek olduğunu da söylemişti. DHA