Sonsöz gazetesi okurlarının, çok dikkatli ve gerçekten olan-biteni gerçek ve tarafsız bir şekilde anlamak isteyen bireylerden oluştuğunu zaten biliyoruz. Ama bazen bana gelen sorular da sizlere ilave bilgi aktarmamıza vesile oluyor.

Lafı dolandırmayayım daha fazla, çoğunuzun ‘şu Sarraf meselesi nedir?’ dediğinizi duyar gibi oluyorum…
Bildiğiniz üzere Rıza Sarraf (veya İran’daki doğum ismi Reza Zarraf) adındaki bir vatandaşımız, Amerika’ya girişinde Miami havaalanında polisince tutuklandı Adı geçenin, yarım milyar dolardan fazla olduğu ileri sürülen malvarlığına rağmen kefaletle serbest bırakılmamış olduğu bilinmektedir. Bu şaşırtıcı değildir; zira ABD’li emniyet güçlerince suçları kesinlikle tespit edilemeyen ‘Al Capone’nın 1931 yılında vergi kaçırmaktan hapse mahkûm olduğu zaman bile kefaletle serbest bırakılmamış olduğunu da hatırlatayım!
Ancak bu noktada sizleri birkaç hafta önce İran’da görülen bir mahkemeye götürmeme ne dersiniz? Bu vatandaşımızın İran’daki ortağı Babek Zencani’nin 06 Mart 2016 günü Tahran’daki bir mahkemece, petrol satışından; yani Türkiye’ye ihraç edilen petrolden kazandığı parayı devlete 2,8 milyar dolar eksik teslim ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırıldı. Zencani’nin idam cezasından kurtulmasının tek yolunun da, 2,8 milyar doları ödemesinden geçtiği de aynı mahkemece belirtildi.
17-25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmaları çerçevesinde yakalanıp, daha sonra serbest bıraktırılan (yazı hatası yoktur) Rıza Sarraf vatandaşımız, “25 milyara 200 ton altın ihraç edip Türkiye’nin cari açığının yüzde 15’ini ben kapadım” dedi ve ‘yılın işadamı’ ödülünü layıkıyla kazandı..! Talihin cilvesine bakın ki bu ödülü kendisine verenler bile ‘elim kırılaydı’ diyebilme cesaretini gösterdiler.
Neyse, lafı uzatmayalım; Zencani’nin ipten kurtulması, 2,8 milyar dolarlık paranın İran’a gönderilmesine bağlıdır. Uzun yıllardır diplomasi mesleğinde görev yapan ve ambargo döneminde bile ABD ile İran arasındaki düşük yoğunluklu temasların kesilmediğini bilen biri olarak; iki ülke arasında bu iki ortağın yarattığı mali kaybın nasıl geriye alınabileceği konusunda görüşmeler yapılmış olduğunu düşünmemem mümkün değil!
Haydi dostlar… Bazılarınız açısından zaman ‘pamuk eller cebe’ zamanıdır. Yoksa Sarraf’ın, suçunu hafifletmek için neler söyleyebileceğini kestirmek zor olmasa gerektir!