Son günlerde palmiye yağı ile ilgili herkes bir şeyer söylüyor! Özellikle sosyal medyada marka adı verilerek “Nutella Avrupa’da yasaklandı, raflardan İndiriliyor”söylentileri dolaşıyor!

Rastladığım yerlerde bunu düzeltiyorum ama yinede bir şekilde insanlar Israrla Avrupa’da yasaklandığını söylemeye devam ediyor! Öncelikle söylemeliyim ki, Almanya’da bulunduğum yerin Fransa ve İsviçre sınırlarına yakın olması nedeniyle sıkça günübirlik arabayla girip çıkıyorum Ve alışverişimi oradaki süpermarketlerden yapıyorum. Nutella o ülkelerin süpermarketlerinde raflarda duruyor ve kendi İsimleriyle ürettikleri benzer ürünlerde yine raflarda mevcut.

Aslında Sadece Nutella değil pek çok gıda da palmiye yağı kullanılıyor, Bu epeydir bilinen bir şey. Nutellayı savunmuyorum bir gerçeği aktarmaya çalışıyorum. Palmiye yağı 200°’nin üzerinde ısıtıldığında zaman zararlı diye açıklama yapıyor Dünya sağlık Örgütü. Ama bu sadece palmiye yağı için değil, aslında zeytin yağı, kanolayağı ayçiçek yağı vs gibi yağlar için de geçerli. Yani kızartma yapabileceğiniz yağın kalitesi ve niteliği farklıdır ve yağların üzerinde de yazar, kaç dereceye kadar ısıtabileceğiniz.

Şimdi soru şu: Bir gıda ürününün dünyada raflardan kalkması mı bir göstergedir bizler için? Yoksa ne kadar aburcubur varsa, chipsler, paket bisküviler vs, bunların hepsinde palmiye yağı ve daha da kalitesiz yağlar kullanıldığı gerçeği mi? Peki biz sağlığa zararlı olan aburcuburları, şekerli gıdaları ve benzeri pek çok şeyi süpermarket raflarında ve evdeki raflarımızda bulundurmıyor muyuz? Demem o ki, sadece bir markanın üzerinde yoğunlaşıp, günah keçisine yapmak yerine bütün ürünlerde ki zararlı maddelerin ne olduğunu bilerek, onların yasaklanmasını beklemeden oto kontrolümüzle olabildiğince uzak durup, sağlıklı şeyler tüketmeye çalışmalıyız! Aslında yoğurdun bile doğalını bulamıyoruz! Marketlerden satın aldığımız bütün yoğurtlarda katkı maddesi var! Marketten aldığımız sütle yoğurt yapabiliyor musunuz? Çoğu tutmuyor bile! Açtığımız bir yoğurt buzdolabında uzun süre bozulmadan gidiyor. Oysa içinde katkı maddesi olmayan bir yoğurt buzdolabında olsa dahi kısa sürede bozulur. Kısacası yediklerimize kendimiz dikkat edeceğiz, araştıracağız! En azından içindekiler, yazısını okuyacaz. Anlayamıyorsak veya tatmin olmuyorsak üretici firmaya yazı yazıp cevap bekleyeceğiz, cevap gelmiyorsa gerekli makama şikayetimizi yazacağız! Bilinçli birey olmak bunu gerektiryor kendimizi ve ailemizi, biz kendimiz koruyacağız!

Anayasa oylaması sırasında meclisin girdiği şekil utanç verici! Kadın milletvekilleri saç saça, erkekler yumruk yumruğa, havada bardaklar… Tamam milletimize rezil olmuyoruz deyin ama dünyayada mı rezil olmuyoruz?
Obama giderayak bunca senedir yapmadığı kadar icraat yaptı! Sırf rakibini alaşağı etmek için dönmesi çok zor kararlar aldı ve uygulattı. Bu ne öfke ne kin dedirtecek cinsten kararlar…Belkide son dört yılın toplamından daha çok icraatta bulundu giderayak! Polonya’ya 35.000 asker yığmak, kutuplarda petrol aramasını yasaklayıp Trump’ın elini kolunu bağlamak. Ödeneklerin çoğunu harcayıp Trump’a bırakmamak… Rusya’yla ilişkilerin iyice bozulmasını sağlamak için, 35 Rus bürokratını sınırdışı etmek… Eski yasalardan ince ince maddeler bulup, derleyip, kanunlaştırarak, Trump hükümetine zarar verecek irili ufaklı kararlar almak…
Obama en çokta bunlarla hatırlanacak diye düşünüyorum!
En çok da midemi bulandıran haber ise İngiltere’deki annenin 4,5 yaşındaki dünya güzeli yavrusunu elleriyle uyuşturucu vererek öldürmesi! Buda unutmam ise biraz zaman alacak…