Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) , terörün başlıca finansman kaynaklarından olan kaçak ürün ticaretiyle mücadelesini sürdürüyor.

ANKARA -İki milyon esnafın sesi olan TESK, ülke ekonomisini büyük zarara uğratan, esnafın kazancına darbe vuran ve terörü besleyen kaçakla mücadele konusunda vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor. Kaçakla mücadele etmenin milli bir görev olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle kaçak sigara ticaretiyle mücadelede önemli başarıya ulaşıldığını belirterek, şunları söyledi:
“Kaçak sigara seviyesi yüzde 20,7’lik rekor seviyesinden, 2015’te önce yüzde 16,4’e, son dönemde de yüzde 11,7’e inmiştir. Bu son 5 yılın en düşük seviyesi. Bu düşüşün kalıcı olması halinde, yıllık ek 2 milyar liralık bir vergi kaynağı sağlanmış olacak. Mücadeleye aynen devam!” dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) raporuna göre, kara ve deniz sınırlarının ihlal edilmesi suretiyle tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı yapılıyor. Organize suç örgütleri, kaçak sigaralar üzerinden haraç alıyor. Palandöken konuya ilişkin şunları ekledi:
“‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ diyerek bir araya geldiğimiz bu günlerde, kaçak ile mücadele büyük önem arz ediyor. Kaçak ürünlerden uzak durulması; ülke ekonomisinin, vatandaşların ve esnafımızın korunması kadar terörle mücadelede de hayati öneme sahip. Vatandaşlarımız kaçak ürünlerden uzak durarak, organize suç örgütlerine kaynak akıtan muslukları kesmeli. Vatandaşlarımız www.bilmedigingerceklervar.org adresini ziyaret ederek, sorunun büyüklüğünü görebilirler” diye belirtti.