Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu  (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Yapılan zamlar enflasyon artışını tetikleyecek. Vatandaşın bütçesinde en önemli harcama kalemi akaryakıt oldu. Halkın gelir-gider dengesi bozuldu

ANKARA Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu  (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzine 11 ve 7 kuruşluk iki gün üst üste yapılan zamların ve bunun ardından nakliyecinin belini büken motorine gelen 14 kuruşluk zammın enflasyon hedefini olumsuz etkileyeceğini, lokomotif konumdaki ürünlerin fiyatlarını da artırarak halkın alım gücünü düşüreceğini belirtti.

Palandöken yaptığı açıklamada, yapılan zamların enflasyon artışını tetikleyeceğini belirterek, “Vatandaşın bütçesinde en önemli harcama kalemi akaryakıt oldu. Halkın gelir-gider dengesi bozuldu” dedi.
-“HER ŞEY ZAMDAN ETKİLENİR”-
Başta petrole bağlı üretilen deterjan grubu olmak üzere bakliyat, sebze meyve, gıda ve tüketim maddelerinin zamdan etkileneceğini belirten Palandöken, “Benzine yapılan 18 kuruşluk zammın ardından motorine de 14 kuruş zam gelerek, Ankara’da 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4,60 liraya, motorin 3,96 liraya yükseldi. Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar 75 milyon insanı etkiliyor, alım gücünü düşürüyor, üretim maliyetlerini, nakliyeyi etkiliyor. Maalesef zamansız gelen bu benzin zammı piyasada A’dan Z’ye her şeyin fiyatına da baskı yapacak. Enflasyonu da işsizliğe de olumsuz etkileyecek” dedi. (ANKA)