Pakistan Basınından ŞİÖ yorumu: Erdoğan AB’den bıktı

0
130

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin Şangay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) olası katılımını gündeme getirmesinin yankıları sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Pakistan’ın önde gelen gazetelerinden Dawn, “Türkiye’nin üyeliğinin Batı ve NATO’da alarm yaratacağı” yorumunu yaptı.

Pakistan’ın önde gelen gazetelerinden Dawn, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını, “AB’den bıkmış olan Erdoğan, Türkiye’nin Şangay bloğuna katılabileceğini söyledi” başlıklı bir haberde değerlendirdi. Gazete, “NATO üyesi Türkiye’nin AB’ye katılması olasılığı her zamankinden uzak görünüyor. Avrupa liderleri, Türkiye’yi demokratik özgürlükler konusunda eleştirirken Ankara ise, Batı’nın tutumuna gittikçe daha çok kızıyor” yorumunu yaptı.
Pakistan’ın gözlemci statüsünün bulunduğu Şangay İşbirliği Örgütü’nün 2011 yılında “Radikal İslam’ın oluşturduğu tehditler ve Afganistan kaynaklı uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için bölgesel bir güvenlik bloğu” olarak kurulduğuna dikkat çeken gazete, Türkiye’nin üyeliğinin ise “Batılı müttefikleri ve NATO üyeleri arasında alarm yaratacağını” yazdı.

AB TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNDE İNCE BİR ÇİZGİDE YÜRÜRÜYOR

Türkiye’nin halen Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’tan oluşan Şangay İşbirliği Örgütü’nün “diyalog ortağı” konumunda bulunduğu anımsatılan haberde, “AB, Türkiye ile ilişkilerinde ince bir çizgide yürüyor. Başta Suriye’den olmak üzere büyük bir göçmen akınını durdurmak için Ankara’nın yardımının devamına ihtiyaçları var ancak Temmuz’daki başarısız darbeden bu yana Türkiye’nin muhaliflere yönelik baskıları alarm yaratıyor” denildi.