İkinci İnternational Bodrum Bienali’nin İzmirli katılımcılarından Özlem Kalmaz, şiddet, taciz, tecavüz, öldürülmeyi işlediği “Kadın Olmanın Bedeli” adlı enstalasyon çalışmasıyla dikkat çekiyor.

Kalmaz tuval üzerindeki çalışmasında şiddet, tecavüz ve tacizden ruh sağlığı bozulmuş kadının kullandığı ilaç kapsüllerinden mutsuz siluetini işlerken, geri dönüştürülemeyen parçalanmış hayatları, geri dönüşüm kâğıtları ile belden aşağısını oluşturan şiddet, tecavüz ve tacize uğramış bedenlerle sadece bunun uğruna kadınlara zarar veren zihniyeti eleştiriyor. Kafeste ise sürekli kontrol ve baskı altına alınmaya çalışılan kadın bedeni ve ruhu anlatan Kalmaz, bireysel olarak koca, ağabey, erkek kardeş hatta erkek evlat denetimi, toplumsal olarak ise erkeğin hüküm sürdüğü her alan olarak tasarladı.

Şiddet, taciz, tecavüz, öldürülme gibi sorunlarının sadece Türkiye’de mevcut sorun ve olaylar olmayıp, tüm dünya ülkelerinde yaşanan gerçekler olduğunu ifade eden Kalmaz, dünya genelinde kadının her zaman ikinci sınıf kategoride görüldüğünü söyledi. 2014 yılı insan hakları ihlalleri raporuna göre şiddet, tecavüz ve taciz nedeniyle geçen yıl 296 kadının öldürülürken 776 kadının yaralandığını anlatan Özlem Kalmaz, bunun bir kötü örneği olarak da 2014 yılında acı bir şekilde kaybedilen Özgecan Aslan olduğunu anlattı.