Erasmus+ Gençler ve Politika Yapıcıları Arasında Diyalog Programı kapsamında Gazeteciler Cemiyeti tarafından 19-23 Ekim 2015 tarihleri arasında Ankara’da Özgürlük İçin Basın, Söz Gençlerde projesi gerçekleştirilecektir.
Proje, Türkiye’nin dört bir yanından katılacak olan 18-30 yaş arası 50 yaratıcı genci; politika yapıcılarla (akademisyen, gazeteci, sivil toplum temsilcileri, politikacılar) buluşturarak “ifade ve basın özgürlüğü” “sosyal medya” ve “açık veri ve veri gazeteciliği” konularının tartışılmasını ve bu konudaki sorunlara bulunacak yaratıcı çözümlerin aktif bir şekilde hayata geçirilmesini amaçlamaktadır.
Proje için son başvuru tarihi 1 Ekim 2015’tir.
Projeye katılacak gençlerde bulunması beklenen nitelikler:
18-30 yaşları arasında
İfade ve Basın Özgürlüğü konusuna ilgili
Açık Veri ve Veri Gazeteciliği, infografik çalışmalarına ilgi duyan
Sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanan
Sosyal, girişken ve tartışmaya açık
Grup çalışmasına yatkın olmak.
Projeye dahil olan hizmetler:
Ekonomi sınıfında ulaşım giderleri
Program kapsamındaki tüm yemek ve konaklama giderleri (2-3 kişilik odalarda konaklama)
Kişisel ihtiyaçlara ilişkin harcamalar program kapsamında karşılanmamaktadır.
Son başvuru tarihi:
Türkiye’nin her yerinden gençlerin katılımına açık olan Özgürlük İçin Basın, Söz Gençlerde projesine başvuru yapmak için, gençlerin 1 Ekim 2015’e kadar aşağıda yer alan başvuru formunu doldurarak ankaragazetecilercemiyeti@gmail.com adresine mail atması gerekmektedir.
Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz.
Proje hakkında:
Bu proje ile, gençlerin politika yapıcılar ile bir araya gelerek ifade ve basın özgürlüğü önündeki sorunları tartışmaları, bu konuda çözüm önerileri üretmeleri, topluma, politikalara ve demokratik hayata aktif olarak katılım sağlamaları; gençlerin açık veriyi ve sosyal medya araçlarını doğru kullanarak kapasitelerini güçlendirmeleri amaçlanmaktadır.
Projeye katılan gençlere, proje sonunda YouthPass sertifikası verilecek, ayrıca her gencin Europass CV hazırlaması için oturum yapılacaktır.
Etkinlik programı detayları bu sayfadan duyurulacaktır.
NOT: Projeye katılacak gençlerden; eğitimsel, ekonomik ve coğrafi engeli olan gençlere 15 kişilik kontenjan ayrılacaktır. Katılımcıların seçilmesinde cinsiyet eşitliğine dikkat edilecektir.
Sorularınız için ankaragazetecilercemiyeti@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
Bu proje T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca yürütülen Gençlik Programı kapsamında ve Avrupa Komisyonu’ndan sağlanan hibeyle gerçekleştirilecektir. Ancak burada yer alan görüşlerden Ulusal Ajans veya Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.