CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 1 Kasım seçimlerinde tüm siyasi partilere çevre kirliliğine karşı bayrak asılmaması, gürültü kirliğinin önüne geçilmesi için seçim müzikleri çalınmaması konusunda centilmenlik protokolü imzalamaya çağırdı.
ŞARKILI, TÜRKÜLÜ MİTİNGTEN
RAHATSIZ OLDUK
İstanbul’da yapılan ‘Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses’ mitinginden rahatsız olduklarının altını çizen Özel, “1 Kasım seçimlerinin startını dün adına ‘Teröre Karşı Tek Ses’ de deseler Cumhurbaşkanı ile Başbakan el ele verdikleri bir miting ile yaptılar. Elele yaptıkları mitingde bunca şehit haberine ve acıya rağmen yüksek sesli müzikler çaldılar, şarkılarla türkülerle mitingi gerçekleştirdiler. CHP olarak bundan çok rahatsızlık duyduk. Sayın genel başkanımızın yapmış olduğu açıklamada da ‘Terörle şarkıyla, türküyle mücadele edilmez’ açıklaması Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kamuoyunda düştüğü zor durumu tescilledi” ifadelerini kullandı.
CENTİLMENLİK SÖZLEŞMESİ İMZALAYALIM
Başbakan Davutoğlu’nun partisinin aday tanıtımında yaptığı çağrıyla ilgili olarak, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, “Gelen bütün tepkilerden sonra bugün sayın Başbakan Davutoğlu’ndan şöyle bir açıklama okuduk. Sayın Davutoğlu diyor ki, ‘Önümüzdeki seçimlerde, doğaya ve çevreye saygılı bir kampanyaya hazırız.’ Sayın Davutoğlu dün müzikler çalarak, dün seçim müzikleriyle kampanyaya şen şakrak başladınız. Ama biz size şunu söylüyoruz: Eğer samimiyseniz, doğayı, çevreyi kirletmeme, şehitlerin anılarını, ruhlarını sızlatmama konusunda samimiyseniz, gelin bu işi kağıda dökelim. CHP olarak diyoruz ki, 4 parti birlikte bir centilmenlik anlaşması yapalım. Seçim büroları dışında hiçbir yere bayrak asmayalım. Sesli araçlarımızla müzik çalmayalım.