Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Eğer ekonomide güven artırıcı tedbirler bir an önce alınmazsa, ekonomideki gidiş, ilk çeyrekte ekonomik daralmayı da beraberinde getirebilir” dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, , ASO’nun mart ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, küresel ekonomide yeni denge arayışlarının sürdüğünü söyledi.
Küresel ekonomide yeni dengeye ulaşmanın çalkantılı bir dönemden geçileceği anlamına geldiğini ve Türkiye’de de bu dönemin ilk dalgalarının hissedilmeye başlandığını anlatan Özdebir, ABD’de faiz artırımı beklentisi arttıkça doların tüm para birimleri karşısında olduğu gibi Türk Lirası’na karşı da değer kazandığını ifade etti.
Dünya ekonomisi yeni bir dengeye yönelirken, Türkiye ekonomisinde de yeni bir dengenin kurulması gerektiğini dile getiren Özdebir, “İlk yapılması gereken, geçmişin politika hatalarını doğru tespit edip, bu hatalardan dersler çıkarmaktır. Bu hataların başında, para politikası hataları gelmektedir” diye konuştu. Özdebir, 2001 krizinden sonra uygulanan yüksek faiz düşük kur politikasının, ekonomide ve sanayide önemli hasarlara yol açtığını öne sürerek, sanayiyi, üretimi ve yatırımı cezalandıran bu politikanın sonuna gelindiğini ve dünyanın gireceği yeni dengede bu politikanın sürdürülemeyeceğini savundu. Çok geç kalınmış olsa da ekonomi yönetiminin doğru yola yönelmekte olduğunu gördüklerini anlatan Özdebir, “Ekonomi yönetimi de sanayileşmenin öneminden bahsetmeye başlamıştır. Bu durum, memnuniyet verici bir gelişmedir. Ancak sanayileşme politikalarının dizayn edilmesinde başta KOBİ temsilcileri olmak üzere reel sektör temsilcileri de yer almalı, reel sektörün görüşleri dikkate alınmalıdır” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI