8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal için vefatının 22. yıl dönümü nedeniyle Topkapı’da bulunan Anıt Mezar’da bulunan kabri başında anma töreni düzenlendi.

Törene, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Özal’ın eşi Semra Özal, oğulları Ahmet Özal ve Efe Özal’ın yanı sıra BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, CHP İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Enis Berberoğlu da katıldı.
Tören, Kasırga’nın Özal’ın kabrine çelenk konması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tören sona erdi.
Törenin ardından Semra Özal, Ahmet Özal ve Efe Özal taziyeleri kabul etti. Semra Özal, gazetecilerin duygularını sorması üzerine “Şu anda duygularım ne olabilir” dedi. Taziyelerin ardından Özal’ın kabir başında dua okundu.
“BABAM KAVGAYI SEVMEYEN BİR İNSANDI”
Ahmet Özal gazetecilere açıklamalarda bulunarak, “22 yıl oldu ama bugün televizyonları açıyoruz, haber programları, tartışma programlarında hala konuşuluyor. Demek ki büyük bir iz bıraktı Türkiye’de. Ben sokakta çok gezen bir insanım, her gittiğim yerde insanlar rahmetli babamı anlatıyorlar bana. ‘Keşke bugün hayatta olsaydı, siyaset içinde olsaydı Türkiye ne olurdu?’ diye, çok soranlar var. Benim tahminim; bu Kürt meselesi dediğimiz hadise yıllar önce bitmişti, Türkiye Avrupa Birliği’ne büyük ihtimalle bitmişti. Kişi başına milli gelir 20 bin doları geçmişti. Türkiye’de daha fazla kavga ortamı yoktu çünkü rahmetli babam kavgayı sevmeyen bir insandı. Zaten ‘tonton’ diye hitap ederlerdi. Allah rahmet eylesin değerlerimizi unutmamamız lazım” diye konuştu.
“BİR EL DEMEK Kİ GETİRMİYOR GERİSİNİ”
Ahmet Özal, suikast iddialarının sorulması üzerine ise şunları kaydetti:
“Adli Tıp Kurumu raporunu açıkladı ama tam da rapor değil o. Raporda eksikler var. Raporda, ‘zehir var, zehirlenme yok’ gibi garip bir şekilde açıklamalar geldi.
Ama zehirler bulundu onu herkes biliyor. Zaten mezarı açıldığı zaman sadece kemik beklerlerken bütün organlarıyla beraber çıktı. Dolayısıyla çok daha geniş kapsamlı çalışma yapabildi Adli Tıp Kurumu. Beyni bile yerinde duruyordu. Bu zehirler çıktı ama gerisi gelmedi. Bir el demek ki getirmiyor gerisini. Artık bundan sonra adaletin eline bunlar, bugün olmazsa yarın çıkacaktır ortaya.” Törenin ardından vatandaşların Özal’ın mezarı başında dua ettiği görüldü. Ayrıca anıt mezar girişinde lokum ve gül suyu dağıtıldı.