Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “CHP’liler çıksınlar kaynağını ortaya koysunlar. Hangi vergiyi artıracaklarını, hangi harcamayı kısacaklarını, bırak 149 milyar lirayı bana üçte birini açıklasınlar ben onlara oy vereceğim” dedi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP’nin seçim vaatleri için, “ İktidar olmaları halinde, davet ettikleri çok değerli ekonomist var. Ona sordular mı acaba? Merak ediyorum sormuşlar mı? (Kemal Derviş) Çünkü bu programın, üç dört yıl uygulamasından vazgeçiyorum, ilk yılınızın sonunda merkez bankasıyla para basmazsanız, süper enflasyona çıkmayı göze almazsanız IMF’nin kapısını çalmak zorundasınız” diye konuştu.
“İsraf ile ilgili kamuoyunda en çok konuşulan bir iki konu var” diyen bakan Şimşek, “ Bir tanesi özellikle, sık sık görüyorum, sosyal medyada gazetelerde, diyorlar ki Eskişehir yolunda kamu binalarından geçilmiyor, kiralık. Geçen sene öğrenciler için kiraladığımız yurtlar dâhil toplam kira giderimiz 450 milyon civarı. Yani bütçenin binde biri değil. Yurt kiralarını çıkartırsanız kamunun bütün bina kiralamaları, 350 milyon lira civarı. Bizim bütçemiz en az 470 milyar, binde biri bile değil. Bunların bir kısmı da ihtiyaç” dedi.
Kiralanan ve satın alınan makam araçları konusundaki soruya Maliye Bakanı, “ En çok konuşulan konu. Bir milyon liraya alındı falan… Geçen sene kamunun elindeki bütün ambulans, itfaiye, tanklar, zırhlı araçlar, bütün binek araçlar, polislerin araçlarının yakıt satın alma kiralama bütün giderleri 3,3 milyar lira. Bu da bütçenin binde 7’si, yani binde biri bile değil” diye açıkladı.
Bakan Şimşek şöyle devam etti: “ Bizim bütçenin en büyük kalemi personeldir. Diyorlar ki biz israfı önleyeceğiz. Biz maaşı artıracağız diyorlar, siz nasıl tasarruf yapacaksınız? Siz zaten emekliler için iki kalemde 60 milyona yakın bütçeyi patlatacaksınız. Nobel ödülünü hak ederler. Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler. Sadece şapka çıkartmam yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki ben de CHP’ye oy vereceğim derim.