Türk ekonomisine eskiden hep Türk lirasının, dolar veya diğer yabancı para birimleri karşısında değerlendirmesi, Türkiye’nin krize girdiğinin işareti sayılırdı.

Örneğin yıllar önce zamanın Cumhurbaşkanı Necdet Sezer’in MGK toplantısında Anayasa kitapçığını Başbakan Bülent Ecevit’in önüne fırlatması Türkiye’yi ekonomik krize sokmuş ertesi gün dolar ve diğer yabancı paralar karşısında Türk lirası devalüe edilmişti büyük ekonomik krize neden olmuştu.
O günlerde Türkiye’ye gelmiştim ki İnanın, Aksaray sahil yolundan Samatya’ya doğru akan o trafik seli bitmişti. İnsanlar bir anda evlerinden araba ile çıkamaz hale gelmişti. Evine kapanan bir Türkiye’yi o yıllarda görmüştüm.
SEZAR’IN HAKKINI SEZAR’A VERELİM
Eski Türkiye, yeni Türkiye tekerlemesi var ya işte bu örneğe tam oturuyor.
Türkiye’de yer yerinden oynuyor. Dolar-TL paritesi öyle eskisi gibi gidip gelmiyor. Türkiye dünyanı süper devleti Rusya’nın savaş uçağını düşürüyor, yine tık yok. Suriye sürtüşmesinde Rusya ile kafa  kafaya geliyor yine tık yok.
Dünya da değişimler oluyor, dolar oynuyor ama öyle eskiler gibi değil. O nedenle buradan görünen, köy kılavuz istemez misali, AK parti iktidarı burada ekonomiyi çok sıkı sağlama almış ki, Rusya gerginliği, Putin faktörüne rağmen delinmedi.
Kapı gibi ayakta mı?
Piyasada para sıkıntısı özel sektörü, yatırımları durduruyor gibi ama dövizin patlamasından elbette kemer sıkma daha iyi.
Eski dönem olsaydı inanın, Türk lirası perişan olurdu.
BURDA HERŞEY YOLUNDA AMA
Türk lirası burada otoritesini korurken, ihracat başta olmak üzere turizm sektörü ise SOS veriyor. Tabii bu savaşlar Türk lirasının tahtını sallamasa da Türkiye’nin döviz girdiği sağlayacak ihracat ve turizm gelirleri ise hakikaten SOS sinyali veriyor. Hükümette bu sektörlere nefes aldırmak için bir takım teşvikleri devreye sokmaya hazırlanıyor.
Yani, Türk ekonomisine kambur olacak teşvikler yine halkın vergileriyle bu sektörlere aktarılacak.
İnşallah yine eskisi gibi sistem ile oynamaz, hayali ihracat hortlamaz ve teşvikler gerçekten yandaşlara değil hak edilenlere verilir.
2016 YILI HEPSİNDEN ZOR BİR YIL OLACAK
İnşallah, Türk lirası için söylediklerime nazar değmez. Bir de Türk lirası çökerse, işte o zaman dünyanın sonu gelir.
Geçen gün bir bankacı dostum ile görüştüm. İ
Eskisi gibi iç açıcı olmayan mesajlar verdi. Kredi faizleri yükseldiği için yatırıma yönelik kredi başvuruları nerdeyse sıfır seviyesindeymiş.
Yani piyasaya para akmıyor. Akmadığı için de ekonominin akar damarlarına su gitmiyor. Gitmediği zaman da her sektör hasta hale geliyor. O nedenle bu yıl geçen yıllardan daha zorlu geçecek olmaya aday bir ülke.
Eğer bu seneyi de kazasız, belasız geçirirsek, Türk ekonomisi çok mükemmel bir testten daha geçmiş olacak.
İşte o zaman AK Parti’ye bravo diyeceğim.
Türk Lirasını korumaktaki başarısını geçmişte yaşananlara göre alkışlıyorum. Eskiden ekonominin güçsüz olduğu yıllarda bu sıkıntılar yaşansa mutfakta yangın başlar, kadınlar balkondan tencerelerini takırdatırlardı. Şimdilik bu manzaralar, yok umarım da olmaz.