CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın 2016 yılının bireysel silahsızlanma yılı ilan edilmesi için TBMM Başkanlığına verdiği yasa teklifini heyecanla karşıladım. Ama teklifin gerekçesini okuyunca hayrete düştüm, “Sayın Vekil, teklifinizi biraz daha ciddi hazırlayamaz mıydınız” demekten kendimi alamadım.
Gerekçenin bir yerinde Türkiye’de 10 milyon bireysel silah olduğu belirtilirken, birkaç satır altta her 65 kişiden birinde, yani 1 milyon 200 bin kişide silah olduğu ifade ediliyor.
Daha bitmedi… Gerekçeyi okumaya devam edince bir başka yerde Türkiye’deki silah sayısının 17 milyon olduğu öne sürülüyor.
Bu kadarla kalsa iyi… Biraz sonra ülkemizde her 4 kişiden birinde yani 19 milyon 500 bin kişide silah bulunduğu “bilgi”siyle karşılaşıyorsunuz.
Barış Yarkadaş’ın silah sayılarıyla ilgili kaynakları Türk Psikiyatri Derneği ve Umut Vakfı imiş.
Kardeşim, silah sayısı psikiyatristlerden öğrenilir mi yahu… Bir telefon açıp İçişleri Bakanlığına, Emniyet Genel Müdürlüğüne soramıyor musunuz?
++
CHP’li milletvekilinin yasa teklifinin gerekçesinde bireysel silahların neden olduğu ölümler konusunda da çelişkili bilgiler yer alıyor. Bir yerde bireysel silahlarla yılda 3 bin kişinin öldürüldüğü kaydedilirken çok geçmeden bireysel silahların yılda yol açtığı ölüm sayısının 4 bin 500 kişi olduğu öne sürülüyor.
++
İşin en acıklı yanı da şu:
Böyle bir yasa teklifi CHP’nin yetkili organlarında görülüp onaylandıktan sonra verilebiliyor ve teklif partinin resmi internet sitesinde haber olarak kamuoyuna duyurulabiliyor.
++
Seçimden sonra yazdığım bir yazıda, CHP’nin mevcut yönetimle yola devam ettiği ve oylarını milim milim artırdığı takdirde 2200’lü yıllarda tek başına iktidara gelebileceğini yazmıştım.
Galiba bu tahminimi revize etmem gerekecek.
Böyle giderse CHP 2200’lü yıllarda da iktidar yüzü göremez.