Türk Sporunun her branşta yeteneklerin en iyi şekilde belirlenmesi ve başarıya ulaşmanın önünü açacak proje hayata geçiyor.

DOĞAN

DOĞAN HAKYEMEZ

2003 yılında TBF Milli Takımlar Direktörü’yken Orhun Ene ve Levent Topsakal’ın Alt Yapı Milli Takım antrenörlüğü yaptıkları dönemde bahsi geçen çalışmalara, Prof.Dr. Emre EROL ve ekibi ile başladık. Bu dönemde seçtiğimiz oyuncular ile Avrupa Şampiyonluğu elde edildiği gibi çeşitli uluslararası turnuvalarda ilk dört içinde dereceler aldık. Yetenek seçme çalışmaları sonucu belirlediğimiz çocuklar Milli Takımlar ve Süper Ligde değişik Takımlarda görev alıyor. Örnek olarak Doğuş Balbay, Melih Mahmutoğlu, Barış Hersek vb. sayabiliriz. Burada amaç yetenekli sporcuları tespit etmek kadar, bu yaş çocukları için norm değerlerde oluşturmak.
Sporda ileri gitmiş ülkelerde, bu tip test bataryaları 40-50 yıl önce geliştirilmiş ve sonuçları yeni jenerasyonların seçiminde kullanılmıştır. Sporda istikrarlı başarıyı sağlayabilmek ,somut verilerin kullanılması ile olmaktadır. Velilerinde çocuklarının durumundan haberdar olması ve zamanlarını, emeklerini boşa harcamaması açısından, bu ölçümler çok değerlidir.
Türk Sporunun her branşta yeteneklerin en iyi şekilde belirlenmesi ve başarıya ulaşmanın önünü açacak projeyi hayata geçiriyoruz.

yetenek-6

HARUN ERDENAY
BASKETBOL FEDERASYONU BAŞKANI

Çocukların erken yaşta hangi spora eğilimli olduklarını saptayan bu çalışma, bizim spor yaptığımız dönemde görülmeyen bir uygulamaydı. Sporcunun sportif geleceğinin belirlenmesi alanında önem taşıyan bu çalışmadan oğlumun da yararlanmasını istiyorum. Böylece çocuklarımızın ileride hangi sporda başarılı olacağını saptayıp, onları yeteneklerini sergileyebilecekleri ve ilerleyerek kendilerini gösterebilecekleri spor branşına yönlendirme şansını yakalayabileceğiz. Bu da sporumuzun gelişmesi ve başarılı sporcu sayımızın artması yolunda çok önemli bir adım olacaktır.

yetenek-5

ÖZKAN MUTLUGİL
VOLEYBOL FEDERASYONU BAŞKANI

“Günümüzde çocukları spora erken başlatmak önemli ama doğru spora başlatmak çok daha önemli.Yanlış seçim, zaman-verim kaybı ve başarısızlıkların en büyük nedeni.
Sevgi ve tutkuyla pekiştirilen çocuğa özgü, doğru spor tercihi bir dünya starı Olimpiyat sporcusu yaratabilir”

ergin ataman

ERGİN ATAMAN
A MİLLİ TAKIM ANTRENÖRÜ

Çocukların erken yaşta hangi branşa daha yetenekli olduklarını tespit edip, özel çalışmalarla bu branşın geliştirilmesi cok onemli, bu hem çocukların özgüvenini kazandıracak hem de o spor dalında ilerde belkide Olimpiyat madalyası kazanmasını sağlayabilir.

aydın örs

AYDIN ÖRS
EFSANE TEKNİK ADAM

Bir sporcunun doğru gelişebilmesi ve ilgili branşta yüksek performans verebilmesi için yapılacak en önemli çalışma sporcunun spora başlama yaşında, hangi spora yeteneğinin olduğunun saptanmasıdır. Son dönemlerde gündeme gelen, bu çalışma ile yetenekleri tespit edilen sporcu ile çocuğa verilecek doğru branş eğitimi, onun sportif veriminin artımasını ve doğru spor dalını seçerek daha başarılı ve mutlu olmasını sağlayacaktır.

yetenek

NESLİHAN DEMİR GÜLER
(A Milli Voleybol Takım Kaptanı )

Gençlerimizin spor yapması en büyük gayelerimden biridir ancak çocuklarımızın hangi spora yeteneği olduğunu bilediğimiz için çocuklarımıza her sporu denetiyoruz bunun sonucunda çocuklarımızda bizde yoruluyoruz ve bazen çocuklarımız spordan bile soğuyabiliyor bu sebeble çocuklarımızın hangi spora yeteneği olduğunun uzman ekipler tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir.

yetenek-2

GÖZDE KIRDAR
(Milli Voleybolcu)

Milli bir atlet olarak çocuğun sportif yeteneğinin erken yaşta keşfedilmesinin, hem çocukların gelecek spor hayatlarında gereksiz zaman kaybetmemeleri hem de psikolojik ve fiziksel

yorgunluk yaşamamaları adına en doğru yol olduğunu düşünüyorum!
Yeteneği ne kadar çabuk keşfedilirse, yolunda o kadar çabuk ilerler bu açıdan çocuğunuz sportif yeteneğini keşfetmek en akıllıca yol!

yetenek-3

ÖZGE KIRDAR
(Milli Voleybolcu)

Bence cocugun 7-9 yas araliginda yuzme ve atletizm le birlikte sporun temel hareketlerimi ogrenmeleri en onemli nokta. Daha sonra ozel ogretmenler ve tecrubeli antrenorlerin egitiminde hangi spor dalina yatkin oldugunun kesfedilmesi ve hayatini bu spor dalinda gelisimine devam edebilmesinin saglanmasi en onemli faktor olucaktir. Ve bu sporculuk doneminde aile desteginin sporcunun karekterinde ve mentalitesinde degisilmez etkiler birakacagi unutlmamali:)