BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu Laiklik tartışmalarına ilişikin, “Yeni Anayasada da Laiklik ilkesi inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır.

Otoriter bir Laikcilik anlayışı değil, özgürlükçü bir Laiklik anlayışını anayasamızda yer vereceğiz. Ak Parti bu konuda farklı bir arayış içinde de değildir. Herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz. Bu çerçevede bu tartışmanın bizim açımızdan nihayete erdiği kanaatindeyiz. Çalışmalarımız da bu eksende yürüyecek” dedi.
Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genel Merkezde, “Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları” toplantısına katıldı. Laiklik tartışmalarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Hazırladığımız yeni Anayasada da Laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüklerini teminat altına alan devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır. Otoriter bir Laikcilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışını anayasamızda yer vereceğiz. Ak Parti bu konuda farklı bir arayış içinde de değildir. Bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz. Bu çerçevede bu tartışmanın bizim açımızdan nihayete erdiği kanaatindeyiz. Çalışmalarımız da bu eksende yürüyecek. İnşallah özgürlükçü bir çerçevede yazdığımız sivil bir Anayasa da bütün bu unsurlar bu halleri ile yer alacaklar” diye konuştu.
Davutoğlu, “Ak Parti hareketi Türkiye için sıradan nevzuhur bir siyasi hareket değildir. Milli iradeden doğmuştur. Milletimizle ele ele vererek bu ülkenin makus talihini de çehresini de değiştirdik hamdolsun” dedi.