Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar kurbanlarını keseceği yerleri belirliyor. Belediyeler halka açık alanlarda kurban kesilmemesi için kesim noktaları belirledi.

Dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramı telaşı vatandaşlarımızı iyiden iyiye sardı. Kimi vatandaş kurbanını çok önceki bir tarihten alırken kimileri ise almak için son güne kadar bekliyor. Bayram tatilinin 10 güne çıkmasıyla çoğu vatandaş büyükşehirleri terk ederek memleketlerine gitti, kimileri ise kurban kesmek yerine tatil bölgelerine gitmeyi tercih etti. Her ne kadar büyükşehirler boşalmış gibi gözükse de şehirde kalan nüfusta azımsanamayacak ölçüde.

Her kurban bayramı belirlenen noktalar dışında kesilen kurbanlar çevre kirliliğine ve görüntü kirliliğine neden oluyor. Bu nedenden dolayı belediyeler kurban kesmek isteyenler için kurban kesim noktaları ve etleri parçalayabilmek için parçalama alanları oluşturuyor. Yenimahalle Belediyesi de kurban vazifesini yerine getirmek isteyenler için kesim alanları oluşturdu.
Vatandaşlar, Yakacık Kurban Kesim ve Satış Yeri’nin yanı sıra, Andaç Pazar Yeri, Ergazi Pazar Yeri, Şentepe Kapalı Pazar Yeri, Demetevler Pazar Yeri, Turgut Özal Pazar Yeri, Serhat Pazar Yeri, Çamlıca Pazar Yeri ve A.Yahyalar Pazar Yeri’nde rahatlıkla kurbanlarını kesebilecek. Kurbanını kestirmek isteyen vatandaşlar öncelikle sıra almak zorunda. Kesim sıra fişi almak isteyen vatandaşlar ise Yakacık Kurbanlık alanı, Batıkent, Gimat, Şentepe ve Demetevler zabıta karakollarından fişlerini temin edebilecek. Kesim sıra fişlerinin dağıtımı ise 28 Ağustos günü sabah 9’da başladı.

OTOPARK SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Yenimahalle Belediye’si daha da modern hale getirdiği her yıl yüzlerce çadırın kurulduğu Yakacık’ta bu yıl ilk çadırlar 14 Ağustos’ta kurulmaya başladı. Bu tarih itibariyle kurbanlıklar alana giriş yaparken 3 Eylül’de ise çadırlar sökülmeye başlayacak.
Yakacık Kurban Pazarı’nın geçtiğimiz yıllarda en büyük problemi otopark olarak gözüküyordu. Bu yıl bu soruna çözüm bulunmaya çalışılmış ve Yakacık Kurban Pazarı’na gelecekler için Yenimahalle Belediyesi, alana 500 araçlık bir otopark yaptı. Bu otoparkla birlikte Yakacık’ta park alanı 5 bin araca çıkmış oldu.

Başkentin en büyük kurban satış ve kesim alanlarından olan Yakacık’ta bu yıl yaklaşık 250’ye yakın çadır kurulurken 10 bin küçük, 7 bin büyükbaş hayvan görücüye çıktı.
Yenimahalle Belediyesi Yakacık Kurban Alanı’na hem çadır sahipleri için hem de kurbanını buradan alan vatandaşlar için Sağlık Birimi, Mescit, Kafeterya, Hizmet noktaları oluşturdu. Bunların yanı sıra kesim alanları ve et parçalama noktaları oluşturuldu. Bu noktalarda vatandaşlar hem özel kasaplarıyla, hem de belediyenin kasaplarıyla kesim işlemini gerçekleştirebilecek.
Kurban alanı için Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler alan düzenlemesi, Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri calaska bakımı ve kontrolü, elektrik ve hizmet çadırları, duş, WC ve mescit bakımı yapıyor. Alanın temizlik işlerini ise Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri üstleniyor.