Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan “2015 İlk Yarı Yıl Değerlendirme Raporu”na göre, 2015 yılında yeni yatırımların ve projelerin devreye girmesi, büyüyen iç pazar ve artan ihracat sonucu üretim adetlerinde ciddi artış kaydedildi

İSTANBUL – 2015 yılı ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre, üretimde yüzde 18 ve ihracatta ise yüzde 7,5 artış gerçekleşti. Aynı dönemde otomobil üretimi yüzde 9 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 668 bin adet, otomobil üretimi ise 392 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

TOPLAM PAZAR İL YARIDA YÜZDE 49 BÜYÜDÜ

Otomotiv Sanayii Derneği, 2015 yılı ilk yarısına ilişkin verilerini ve gelecek dönem beklentilerini açıkladı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin hazırladığı “Otomotiv Sanayii 2015 Yılı İlk Yarısı Değerlendirme Raporu”na göre; 2015 yılı ilk yarısında toplam pazar 2014 yılı aynı dönemine göre yüzde 49 oranında büyüme kaydederek 455 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Toplam üretim; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 arttı ve 668 bin adede ulaştı. Bu dönemde otomobil pazarı yüzde 45 arttı ve pazar 328 bin adet adet olarak gerçekleşti.2015 yılı Ocak-Haziran döneminde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın ilk altı ayına göre yüzde 71 artarak 105 bin adet düzeyine yükseldi ve toplam pazardaki artışa önemli destek oldu.OSD, üretimin mevcut şekilde devam etmesi durumunda 2015 yılının otomotiv sanayinde rekor üretimin gerçekleştiği yıl olacağını duyurdu.

2015 yılı ilk yarısında, otomotiv sanayii İhracatı bir önceki yıla göre yüzde 7,5 oranında arttı ve 486 bin adet oldu. Geçen yıl  aynı dönemde 452 bin adet araç ihraç edilmişti. Otomobil ihracatı ise yüzde 1 oranında arttışla 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde  304 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu ayda, ticari araç ihracatı ise yüzde 19 artış ile 182 bin adet düzeyinde oldu.

“MODEL VE KAPASİTE YATIRIMLARI GELECEĞİN GARANTİSİ”

Türk Otomotiv Sanayii’nin 2015 yılı ilk yarısındaki performansını değerlendiren ve 2015 yılı ikinci yarısına ilişkin beklentilerini paylaşan Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “2014 yılında sanayimiz oldukça başarılı bir yılı geride bıraktı. 2014 yılında önemli projeler için yapılan yeni ve kapsamlı yatırımlar, 2015 yılı ilk yarısında üretim ve ihracatın artmasını sağlayan en büyük etken oldu. Otomotiv sanayimiz, tarihinin en büyük yatırım dönemini yaşıyor ve yeni yatırımlarla otomotiv ihracatı, önümüzdeki yıllarda çok daha hızla artacak. Seçim sonrası atmosferinin sona ermesi ve ekonominin normale dönmesiyle Otomotiv Sanayii, ihracatta birinciliğini daha uzun yıllar sürdürecek yatırımlara imza atmaya devam edecektir” dedi.

2015’TE ÜRETİM VE İHRACAT REKORU HEDEFLENİYOR

2015’te başlayan yeni yatırımlarla üretim kapasitesinin 1.8 milyon adedin üzerine çıkacağını belirten Kudret Önen, kurulu kapasitenin 2 milyon adedin üzerine çıkmasının çok uzak olmadığını söyledi.Yılın ilk altı aylık pazar, üretim ve ihracat rakamlarına bakarak 2015 yılının üretim ve ihracat açısından rekor bir yıl olması ihtimalinin gittikçe güçlendiğini belirten Önen, bu yıl devreye alınacak yatırımlarla Türkiye’nin hafif ticari araç üretiminden sonra otomobil üretiminde de Avrupa’da önemli merkez olma yolunda olduğunu ekledi.Otomotiv sanayinin gerek iç pazarda gerek ihracatta kazandığı başarı ve sağladığı katma değere dikkat çeken Önen “Otomotiv sanayi olarak ihracatımız 2014 senesinin aynı dönemine oranla adet bazında yüzde 7,5 artmasına rağmen Euro/Dolar paritesi sebebiyle değer bazında yüzde 10 azalma kaydetmiştir. Otomotiv Sanayii, sürdürdüğü bu başarı ile Türkiye ihracatına ve ekonomisine katma değer sağlayan sektörler sıralamasında ilk sıradaki yerini koruyor” dedi.2015 yılına ilişkin öngörülerini paylaşan Kudret Önen, üretimin 1 milyon 225 bin ve ihracatın ise 925 bin adet ile yeni bir rekor düzeyinde gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.