Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, araçların üzerindeki vergi yükünden kaynaklı fiyatların yüzde 10 aşağı çekilmesi durumunda, otomotiv pazarının 3 katı kadar büyüyebileceğini söyledi.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, araçların üzerindeki vergi yükünden kaynaklı fiyatların yüzde 10 aşağı çekilmesi durumunda, otomotiv pazarının 3 katı kadar büyüyebileceğini söyledi.
Aybar, Anadolu Ajansı’nın (AA) 100. Yıl Vizyonu çerçevesinde geliştirdiği AA Finans Haberleri Terminali’nden canlı olarak yayınlanan toplantılar dizisi Finans Masasına konuk oldu.
Geçen yılın aralık ayının tüm zamanların en önemli satışlarının geldiği bir ay olduğunu belirten Aybar, “Toplam 147 bine yakın bir satış gerçekleşti. Bu hiçbirimizin beklemediği oranda bir satış oldu. Türkiye’de öyle bir aralık ayı yaşandı ki elde avuçta ne kadar stok varsa bitti. Onun için ocak ayına geldiğimizde kimsenin stokunda satabileceği araç kalmamıştı. Bu nedenle ocak ayı bizim de beklentilerimizin altında bir performansla çıkmak zorunda kaldı. Talep yine vardı ancak talebe yetişme sıkıntısı olduğu için böyle gerçekleşti” bilgisini verdi.
Avrupa Birliği’nde (AB) son 17 aydır pazarın büyüdüğüne dikkati çeken Aybar, AB’nin en önemli üretim üssünün Türkiye olması nedeniyle, ülkede üretimin ve ihracatın arttığını vurguladı.
Aybar, bu yıl iç pazarda daha iyi rakamlar beklediğini dile getirerek, “Türkiye geçen yılı yüzde 10 civarında bir düşüşle kapatsa da Türkiye’nin alışageldiğimiz makroekonomik istikrarı muhafaza etmesi halinde, 2015’de bunun üzerine en az yüzde 10 civarına yakın bir pay koyabiliriz yani 850 bine yakın bir pazarı bu yıl görebiliriz” diye konuştu.
Türkiye’nin dünyada çok önemli bir otomotiv üssü olduğunu belirten Aybar, “Dünyadaki otomotiv üretimi yapılan ülkeler içerisinde Türkiye ilk 16’da, Avrupa’da da ilk 5’te. Bu noktaya gelmiş olmamız bize çok büyük bir avantaj sağlıyor. Marjların iyice sıkıştığı bir sektörde çok daha iyi ve prodüktif bir üretim yapabiliyoruz. Daha yüksek marjlarda, Avrupa’ya göre rekabetçi fiyatlar oluşturabiliyoruz” ifadelerini kullandı.
Aybar, Güney Amerika ziyaretinde Renault Showroom’unu gezerken, arıza yapmaması nedeniyle Bursa üretimli otomobillerin, diğerlerinden daha yüksek marjla satıldığını öğrendiğini belirterek, “Bunları duyuyor olmak bu ülkenin vatandaşı olarak benim için büyük bir keyif ve büyük bir gurur. Bunları çeşitli ülkelerde yaşayabiliyoruz. Türkiye bu noktada” değerlendirmesinde bulundu.
AB’de 2008 krizinin arkasından çöküntü yaşandığını ve bu durumun AB’deki satışları ciddi şekilde örselediğini aktaran Aybar, geçen yıldan itibaren insanların alıma geçtiğini ve otomobillerini yenilemeye başladığını ifade etti. (AA)

FACEBOOK YORUMLARI