Rusya Federasyonu’nu son yıllarda öncelikli hedef pazar olarak seçen otomotiv endüstrisi, bölgede yaşanan karışıklıklara rağmen bu beklentisinden vazgeçmedi. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) organizasyonuyla MIMS Automechanika Moscow Fuarı’nda milli katılım statüsünde yar alan 49 Türk firması, burada adeta gövde gösterisi yaptı.
Türk otomotiv endüstrisi, Avrupa ve Asya bölgesinin en önemli yan sanayi organizasyonları arasında yer alan MIMS Automechanika Moscow fuarına milli katılım statüsünde yer aldı ve hedef pazar özelliğini yitirmeyen Rusya Federasyonu ile ilişkilerin ve ticaretin geliştirilmesi yönünde temaslar kurdu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin organizasyonuyla 49 firmanın yer aldığı fuara katılan Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Veysel Parlak da Türk standlarını ziyaret etti.
Son yıllarda hedef pazar olarak öncelikli ülkeler arasında yer alan Rusya Federasyonu’nda bir süredir bölgesel kaynaklı sıkıntılar yaşanmasına rağmen otomotiv endüstrisinin bu ülkeye yönelik beklentileri değişmedi. Motorlu araç parkı geçen yıl 44 milyonu bulan Rusya Federasyonu, 2014’te iç pazarı yüzde 15 daralarak 2.5 milyon adete gerilemesine rağmen, halen birçok küresel markanın gözdesi konumunda. Bu çerçevede önem arz eden MIMS Automechanika Moscow fuarına 36 ülkeden bin 1107 firma katılarak ürünlerini sergilemenin yanı sıra Rusya Federasyonu’nda iş yapabilmenin fırsatını kolladı.