Bu yıl Rus turistler Putin korkusu, Avrupalı turistler terör endişesiyle Türkiye’ye gelmeyecek.

Turizm sektöründe büyük bir kriz yaşanması bekleniyor.
Bunu önlemenin yolu işletmelerin yerli turiste yönelmesidir.
Ancak yaz sezonu için açıklanan fiyatlara baktığımda işletmelerin yaşanan krizin farkında olmadıkları, geçen yılki hatta onun daha üstündeki fiyatlarla yola çıktıkları görülüyor.
++
Birkaç örnek vermek istiyorum:
Kemer’deki Güral Preimer Tekirova Hotel’de Temmuz ayında bir gece konaklamanın bedeli her şey dahil 700 lira. Bu fiyat Belek’teki Susesi Luxury Resort’ta 575, Lara, Belek ve Bodrum’daki Titanic otellerinde 550, Lara’daki Balalara’da 510, Aksu’daki Venezia Palace’da 480, Side’deki Nashira Hotel’de 465, Çeşme’deki Altınyunus Hotel’de 385 lira.
Akıl alır gibi değil…
Bu fiyatlarla 5 kişilik bir ailenin tatilinin kaça mal olacağını kağıt kalemle hesaplamak bile zor, ille de çok haneli bir hesap makinesi lazım.
++
Şimdi de terörün t’sinin bile olmadığı bazı yurt dışı gezilerin fiyatlarına bakalım:
Gazetelere verilen ilanlarda gördüğüme göre, Touristica isimli şirketin Budapeşte, Viyana, Prag’ı kapsayan 7 günlük turu uçakla gidiş-geliş, 3 yıldızlı otelde oda-kahvaltı konaklama, şehir turları dahil sadece 199 Euro, yani yaklaşık 650 lira…
Lütfen Dikkat! Bizim Türk otellerinin bazılarında 650 liraya bir gece kalamazken Avrupa otelleri Türk turistlere kapılarını 7 gece için bu fiyata açıyorlar.
++
Hükümet iyi niyetle 10 maddelik bir turizm teşvik paketi açıkladı.
Ne var ki bu paketin işe yarayacağını düşünmüyorum.
Türk turizm işletmecileri yerli turiste cazip gelecek bir fiyat politikasını benimsemedikleri takdirde bu yıl çok küçük kapasitelerle çalışmak zorunda kalacak, bunun sonucunda kimi ekonomik sıkıntıya girecek, kimi personel çıkarmak zorunda kalacak, kimi otelini devredecek.
Ben Hükümetin yerinde olsam turizm işletmelerine kredi filan açmak yerine, “Aklınızı başınıza alın, dökme suyla değirmen dönmez, yerli turiste yönelin” derdim.