ANKARA – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte son 6 ayda otellere 3 bin 134 denetim gerçekleştirdi. Söz konusu denetimler neticesinde; bu işletmelerden 41’ine idari para cezası uygulanırken bir işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan rutin kontrol planı, ihbar, şüphe ve şikâyetlere ilave olarak yaz sezonunun başlaması nedeniyle turizm tesislerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerde bulunan işletmelere Bakanlık denetimleri sıklaştırıldı. Taklit ve tağşiş yapılarak tüketicinin aldatılmasının engellenmesi ve sağlığa zararlı üretim yapan firmaların ürünlerinin tespit edilmesi amacıyla alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi ürünler öncelikli olarak denetlendi.

41 OTELE İDARİ PARA CEZASI

Bakanlık son 6 ayda 918’i Antalya, 360’ı İstanbul, 335’i Muğla, 216’sı Nevşehir, 132’si İzmir, 96’sı Ankara ve bin 77’si diğer iller olmak üzere toplam üç bin 134 otelin gıda depoları, yemek hazırlama ve servis yerleri başta olmak üzere restoranları denetledi.

Bu işletmelerden 41’ine idari para cezası uygulanırken bir işletme hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. İşletmelere uygulanan 41 idari yaptırımdan 15’i bozulmuş, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bulundurduğu tespit edilen işyerlerine, 8’i kayıt yaptırmadan faaliyette bulunduğu tespit edilen işyerlerine, 7’si Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yapmayan işletmelere, 6’sı hijyen esaslarına aykırı faaliyette bulunduğu tespit edilen işyerlerine, 5’i de Kanun’un diğer hükümlerine aykırılık tespit edilen işyerlerine olmak üzere toplam 149 bin 284 TL para cezası kesildi. Ayrıca Bakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli tesislerin mutfak bölümlerine yasal yaptırım uygulanması halinde söz konusu işletmeye ait denetim sonucunun İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine bildirilmesi ve tesislere gerçekleştirilen resmi kontrollerin turizm sezonu süresince sıklaştırılması hususunda 81 İl Müdürlüğü talimat verirken otel denetimlerine başta turizm sezonu olmak üzere tüm yıl boyunca devam edilecek.