Mine Ataman’dan Otlu Ekmek Hikayeleri

0
116

Türkiye’nin en önemli ekmek uzmanı ve tarihçisi Mine Ataman Otlu Ekmek Hikayeleri ile Ot festivalinde katılımcılara Buğdayın, ekmeğin Anadolu uygarlıklarında 10 bin yıllık öyküsünü paylaştı.

Yeryüzünde insanoğlunun ilk yediği otun buğday olduğu M.Ö 10. Bin yıllarında buğdayın suyunun içildiği. Daha sonra buğdayın öğütülüp hamur haline getirilip pişirilerek yenildiğini belirtti. Mine ATAMAN’a göre ekmek Anadolu’da geleneğin, umudun, hevesin tarihteki izdüşümüdür. Bir dilim ekmekte on binlerce yıllık kültürün renklerini, yüzlerce zanaatkarın el izini bulursunuz diyen ATAMAN; bir ekmek diliminden ekmekte kullanılan buğdayın nerede yetiştiği, buğdayın protein değeri, ekmeğin nasıl yapıldığı ve ustanın sabrı gibi bir çok konuda saatlerce konuşabiliyor. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Osmanlı devletinde özellikle Saray mutfağında ekmeğe bir çok ot katıldığı, anasonlu ve kuyruk yağı ile otlu ekmekler yapıldığını anlattı.

Sektörde yaptığı farklı çalışmalarla ülkemizi yurtdışında da başarıyla temsil eden ATAMAN gastronomi festivallerinde Anadolu’nun zengin ekmek mirasını paylaşıyor. Dünyada bir ilki gerçekleştiren ATAMAN; Anadolu’da on bin yıllık mitolojik buğday ve ekmek hikayesini dans ve müzik eşliğinde sahneye koyuyor. Urfa Göbeklitepe’de bir kadının buğdaya can vermesi, onu toprakla buluşturmasıyla buğday insanoğluna geleceğini sundu diyen ATAMAN’ın gösterisinde Anadolu’dan bir çok efsane bazen Vivaldi’nin dört mevsimiyle hayat bulurken bazen de Aşık Veysel ile çeyiz sandıklarından ekmek dilimleri paylaşılıyor tarihin mucizevi sahnelerinde.
Ot festivalinde Anadolu’da ilk buğday ekimi, ekmeğin Frigler, Sümerler, Hitiler’deki gizemli ve mitolojik hikayesi katılımcılarla paylaşıldı. Geleneği geleceğe taşıyan Mine ATAMAN Ot festivalinde yeryüzünün en değerli otlarıyla yaşam mucizesini yaratan buğdayı farklı türdeki ekmeklerle dundu. Isırgan, kekik biberiye, yabanmersini ve Egenin bir çok değerli otları ve mucizevi zeytinyağı ile hazırlanan ekşi mayalı ekmekler katılımcılara sunuldu.
Ekmeğe fısıldayan kadın olarak tanınan Mine ATAMAN, her bir ekmek çıtırtısında yeryüzü yeniden şarkılar söyler diyor. Ve her yeni dilimi yeni bir ekmek hikayesi olarak anlatan ekmek uzmanına göre Ot Festivali ile Anadolu otlu bir ekmek bestesini lezzetseverlerle paylaştı.

Mine Ataman Bread markasının da yaratıcısı olan ATAMAN Tarım Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ile beraber yürüttüğü projeler ile Türkiye’yi yurtdışında ekmek kültürüyle tanıtıyor.