Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden Prof. Dr. İlber Ortaylı, önemli eserlerine bir yenisini daha ekledi: “Hukuk ve İdare Adamı Olarak Osmanlı Devletinde Kadı.”

Bu önemli kitap, Türkiye’de tarih denilince akla gelen ilk isim olan İller Ortaylı’nın, Osmanlı hukuk tarihinin merkezinde yer alan ve üzerine pek konuşulmayan kadıları anlatıyor. Kadılık İslam’ın Orta Çağı diyebileceğimiz dönemde ortaya çıkan idari ve adli bir görevdir. Kitaptan, “Kadılık” müessesesinin sosyal ve yönetsel işlevleri ele alınırken, on dört asırlık İslam tarihi içindeki evrimi göz önüne alınmadığından, bu kurumun İslam öncesi imparatorluklardan neleri, ne ölçüde miras aldığı üzerinde de durulmadığını anlıyoruz. İlber Ortaylı, kadıların tarihini ve yargı görevlerini, tayinini, görev süresini, yargı bölgesini, yardımcılarını, diğer memurlar arasındaki hiyerarşik ilişkisini ve Osmanlı mahkemelerinin nasıl işlediğini birincil arşiv kaynaklarını kullanarak okurlara sunuyor.

Eserinde, hem geniş ufuklu tarihçiliğini hem de tadına doyum olmaz üslupçuluğunu bir kez daha konuşturan lber Ortaylı, kitapta, Osmanlı dünyasında “Kadı”nın bütün boyutlarını olağanüstü bir sürükleyicilikle ortaya koyuyor.

İlber Ortaylı, şunları kaydediyor: “Osmanlı kadısı, bütün İslam devletlerindeki seleflerinin aksine bir geniş imparatorluğun coğrafyasını sırtlayan unsurlardandı. Bu zümre her renk, meşrep ve nitelikteki mensuplarıyla bu zahmetli hayatı ve görevi sürdürmüştür.”

DUMANI ÜSTÜNDE: Hayalciler Birliği, Kolektif, BKM.

BU KİTAPLARA DİKKAT:

Büyük Hesaplaşma Başlıyor, Zeynep Turan, Siyah Kuğu.
Beni Ödülle Cezalandırma, Özgür Bolat, Doğan Kitap.
Terörizmin Tarihi, Kolektif, Nora.

OKU ve SAKLA: YETER Kİ KARARMASIN, ONAT KUTLAR.

BİR SÖZ:

Mümkün olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim. Horace Mann.

ANKARA’DA BU HAFTANIN TARİHİ:

9 Ocak 1926- Piyango çekilişinin yalnızca Tayyare Cemiyetine ait olduğuna ilişkin kanun kabul edildi.
9 Ocak 1936- Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Atatürk’ün de katıldığı törenle öğrenime başladı.
9 Ocak 1942- Türk Tarih Kurumu Ziya Gökalp’in bütün eserlerinin yayımlanmasına, Türk Dil Kurumu da yeni bir Kuran çevirisine karar verdi.
10 Ocak 1921- I. İnönü Zaferi: Albay İsmet Bey komutasındaki Türk ordusu, Yunan ordusu ile İnönü’de karşı karşıya geldi. Yunan ordusu yenildi. Zaferin ardından, Albay İsmet Bey,
1 Mart 1921’de generalliğe terfi ettirildi; TBMM Hükûmetinin uluslararası itibarı da hızla yükseldi.
10 Ocak 1961- Basın çalışanlarıyla ilgili 212 sayılı Yasa yürürlüğe girdi.
10 Ocak 1972- Askerî Yargıtay; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan hakkındaki ölüm cezalarını onayladı.
10 Ocak 2000- Emekli Büyükelçi Semih Günver 93 yaşında Ankara’da öldü.
11 Ocak 1940- Ankara Konservatuvarı Tatbikat Sahnesi oyuncuları ilk oyunlarını sergiledi.
11 Ocak 1971- İş Bankası Ankara Emek Şubesi silahlı 4 kişi tarafından soyuldu. İçişleri Bakanlığı bankayı soyanların Deniz Gezmiş ile Yusuf Arslan olduğunu öne sürdü.
12 Ocak 1944- Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak yaş haddinden emekliye ayrıldı. Genelkurmay Başkanlığı’na Kazım Orbay getirildi.
13 Ocak 1925- Kurtuluş Savaşı komutanlarından Halit Paşa, Mecliste Ali Çetinkaya tarafından kaza kurşunuyla vuruldu.
14 Ocak 1987- Ankaralı iş adamı Vehbi Koç, Uluslararası Ticaret Odasınca “Dünyada
Yılın İş Adamı” seçildi.
14 Ocak 2005- Afganistan’daki Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti harekâtına katılarak, Kabil Çok Uluslu Tugay Komutanlığı görevini 27 Ocak’ta altı ay süreyle üstelenecek 28’inci Mekanize Piyade Tugayı için uğurlama töreni düzenlendi.
15 Ocak 1989- Bülent Ecevit, Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı seçildi.